Bilim insanları deri hücresinde gizli olan yeni bir şekil keşfetti.

Deri insan vücudundaki en büyük organdır. Şu anda bir insanı sarmak için 2 metrekare deri bulunmaktadır. Bilim insanları deri hücresinde gizli olan yepyeni bir şekil keşfetti. Bilim insanları tarafından keşfedilen bu yeni şeklin, bilim ve matematik tarafından daha önce keşfedilmemiş bir geometrik şekil olduğu anlaşıldı.

Bu keşfedilen yeni geometrik şekil, insan derisinde saklanıyordu. Yani epitel hücrelerin, iç ve dış deri katmanlarının yapı taşını bu şekil oluşturmaktadır. Bu epitelyal hücreler, yaşamın erken dönemlerinde en önemli hücrelerden bazılarıdır.

Epiteryal hücreler, embriyo gelişimi tamamlandığında bedenimizdeki farklı organlar haline gelen yapıların kurulmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle bu epitel doku, milyonlarca insanın bir araya gelmesiyle milyonlarca yılda oluşmaktadır ve sadece dış cildimizi değil, aynı zamanda iç organlarımızı da oluşturur.

Bilim insanları gözlemledikleri bu şeklin ne olduğu tam olarak anlayamadı. Şekil çoğunlukla sütun benzeri prizmalar ya da kesik şişe benzeri piramit konilere benzemektedir. Bunun üzerine bilim insanları epitel hücrelerin 3 boyutlu şeklini simüle edebilmek için bilgisayar modellemesini kullandı.

Modelleme sonucunda ise karşılarına çıkan şekil adeta bir sürpriz niteliğindeydi. Bilim insanları modelleme sürecinde elde ettikleri sonuçların son derece garip olduğunu ifade ediyor.

Modelde dokunun eğriliği arttıkça, sütunların ve şişe şekillerinin hücreler tarafından geliştirilen tek şekil olmadığı düşünüldü.

Ekip şüphelerine ek olarak garip bir şeyi fark etti. Şekil bir prizma gibi görünüyordu. Ancak prizmanın bir ucunda beş kenar bulunuyorken, diğer ucunda altı kenar bulunmaktaydı.

Buna ek olarak prizmanın kenarlarından birisini bölen Y şekli mini bir üçgen oluşturuyordu. Bu tuhaf çarpık prizma daha önce bilinen hiçbir şekle benzemiyor.

Hatta bilim insanları bu şeklin matematikte bir isminin bile olmadığını söylüyor. Bilim insanları yeni keşfettikleri bu şekle “Scutoid” adını verdi. Bilim insanları yapay organlar geliştirebilmek için bu şeklin önemli olduğunu düşünüyor ve etkili epitel eğilme elde edebilmek için doğanın çözüm kilidini açtıklarını söylüyorlar. Epiteryal hücrelerle ilgili araştırmalar bitkiler ve hayvanlarda genişleyerek devam edecek.

Bulgular Nature Communications‘da rapor edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

CO2'nin Seviyesi Artmaya Devam Ederse Paleojen Dönemi'nin İklimini Yaşayacağız

Epilepsi İçin Derin Beyin Stimülasyonu