Bilim insanları tarafından derinin neden yaşlandığı keşfedildi

Yaşlanma, insanların tarihin başından beri kazanamayacaklarını bildiği bir savaştır. Bundan nefret edebiliriz ya da en sonunda bunu kabul edebiliriz. Nasıl davranırsak davranalım sonuçta yaşlanmaktan kaçamayız.
Bununla birlikte, yıllar boyunca bilim insanları bu biyolojik sürecin köklerini saptamaya çalışmakta ve durdurmak ya da tersine çevirmenin herhangi bir yolunu aramaktadır. Deriyi inceleyen bilim insanları yaşlanma mekanizmasını ortaya koymayı başardılar.

Bebek cildi hepimizin özendiği, olabildiğince yumuşak, nemli ve pürüzsüzdür. Özellikle kadınların ulaşmak istediği bu yumuşaklığın altında yağ hücreleri yatar. Deri altındaki yağ hücreleri ne kadar çoksa derimiz de o denli yumuşak ve genç görünür.
Derimizin altında bulunan fibroblast adındaki hücreler, derimizin diğer dokulara bağlanmasını, enfeksiyonlara karşı savaşmasını ve yağ hücrelerine dönüşerek genç durmasını sağlarlar.

California Üniversitesi San Diego Tıp Okulu araştırmacıları yıllar geçtikçe yağ oluşumunun nasıl azaldığını ortaya koyduklarını açıkladılar. Bilim insanı Richard Gallo, fibroblastların yağ hücrelerine dönüşme yetilerini kaybetmelerinin, cildin görünümünü ve enfeksiyonlara karşı mücadele etme kabiliyetini etkilediğini belirtiyor.
Araştırmacılar “dönüştürücü büyüme faktörü beta”nın (TGF-ß) fibroblastların dönüşümüne mani olduğunu tespit etmişler. Bu dönüşüm baskılandığında hücrelerden antimikrobiyel bir ajan olan cathelicidin salgısı da azalıyor ve derinin enfeksiyonlara karşı direnci de azalıyor.

Fareler üzerinde yapılan deneylerde TFG-ß baskılandığında fibroblastların yeniden yağ hücrelerine dönüşmeye başladığı ve cildin genç görünümüne kavuştuğu görülmüş. Benzer etki genetik olarak yapılan değişikliklerde de elde edilmiş.
Bilim adamları, özellikli yağ hücrelerinin oluşumunun zamanla azalmasının arkasındaki biyolojiyi anlamaları halinde kimi zaman ölümcül olan deri hastalıklarının önün geçilebileceğini belirtiyorlar. Öte yandan, bebeklerin savunma mekanizması hakkında da bilgi veren keşfin diğer hastalıkların önüne geçilmesinde de aydınlatıcı olabileceği belirtiliyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Hücre yaşlanmasının yeni sebebi keşfedildi. İşte yaşlanma nedeni
Yaşlanma Karşıtı Tedavi İlk İnsan Deneyi Başarıyla Tamamlandı
Bu yeni ilaç çalışması biyolojik yaşlanmayı tersine çevirebilir mi?
Oruç, metabolizmayı hızlandırır ve yaşlanmaya karşı savaşır
Editör / Yazar: Ezgi SEMİRLİ
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181226132847.htm

ABD'de "Sürücüsüz araçlar" saldırıya uğradı

Bakan Varank açıkladı: Milli mikroişlemci 'Çakıl' yolda