Bilim İnsanları, Tarihte Yapılan İlk Ekmekle İlgili Bulgular Keşfetti

Tarihçiler ve arkeologlar geleneksel şekilde ekmek ve buğday gibi ürünlerin kullanımını insanlık tarihinde daha ileri bir nokta olarak görmüş ve buğdayın ekilerek un haline getirilmesini tarımın şafağı olarak nitelendirmiştir.

Ancak Ortadoğu’da bir taş binada bulunan ekmek kırıntıları insanların düşünülenden binlerce yıl önce ekmek pişirdiğini kanıtladı.

Bilim İnsanları Tarihte Yapılan İlk Ekmekle İlgili Bulgular Ele Geçirdi
Elektron mikroskop ile yapılan gözlemle bir ekmek parçası (Joe Roe)

Ekmek kırıntılarının yakınında bulunan ocaklardaki kömürleşmiş bitkilerin radyokarbon tarihlerine dayanarak, gıda artıklarının yaklaşık 14.400 yaşında olduğu ortaya çıktı. Bu tarih tarımın ortaya çıkmasından yaklaşık olarak 4 bin yıl önceye dayanıyor.

Kopenhag Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacısı olan yazar Amaia Arranz Otaegui yaptığı açıklamada, “Çalışmalarımız ekmeklerin yerleşmiş, karmaşık toplumların bir ürünü olmadığını, Paleolitik avcı-toplayıcı toplumun bir ürünü olduğunu gösterdi” açıklamasında bulundu. Ekmek önemli bir besindir.

Un, su ve ısı gibi birkaç malzemeyle yapılmasına rağmen rağmen ekmek çok besleyicidir. Ekmek gibi bazı öğütülmüş ve pişmiş yiyecekler, atalarımızın yediklerini taklit eden “paleo” diyetleri de dahil olmak üzere modern diyet tavsiyesi kitaplarında karbonhidratlı kötü gıdalar olarak nitelendirilmektedir.

Bilim İnsanları Tarihte Yapılan İlk Ekmekle İlgili Bulgular Ele Geçirdi
Ekmeğin keşfedildiği Shubayqa’daki eski şömine. (Arranz-Otaegui ve diğerleri, PNAS, 2018)

Ancak avcı-toplayıcılar, ekmeğin kan şekerini artırma yeteneğini memnuniyetle karşılardılar. Arkeologlar, ekmek kırıntılarını Ürdün’deki Shubayqa 1 isimli bir bölgede çökelti örneklerinin arasında buldu. Ekmeğin bulunduğu yapının merkezindeki ocak oval şekilde tasarlanmıştı ve ocağı yapan inşaat ustaları taşları zemine özenli bir şekilde yerleştirmişti.

Arranz Otaegui, bulguların ele geçirildiği binanın bir konut olup olmadığını ya da törensel bir amaç için mi kullanıldığını henüz bilmediklerini kaydetti. Bu ekmekler düzenli bir şekilde mi yeniyordu, yoksa ara sıra mı yeniyordu?

Hatta belki de o dönem insanları için lüks bir yiyecek miydi? Bazı diğer araştırmacılar, Natufyan bayramlarında ekmek ve bira tüketildiğini öne sürdüler. Bu konularla ilgili araştırmacılar çalışmalarını sürdürecek.

Natufyan: Epipaleolitik çağa rastlayan Natufyan Kültürü, Doğu Akdeniz’de bir bölge olan Levant’ta MÖ. 12.000 ila 9.500 veya MÖ. 13.050 ila 7.500 yılları arasına rastlar.

Bulgular, Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayınlandı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Peynirin Tarihi 7200 Yıl Öncesine Dayanıyor !

Mısır’da 7000 Yıllık Köy Bulundu

Dünyanın en önemli arkeolojik buluntuları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sivrisinekler Bazı Kişileri Neden Daha Fazla Isırıyor?

Sivrisinekler Bazı Kişileri Neden Daha Fazla Isırıyor?

Bilime Göre 10.000 Yıl Sonra Neler Olacak?

Bilime Göre 10.000 Yıl Sonra Neler Olacak?