Bilim İnsanları Uzaylılarla Temas İçin 2018’de Yeniden Mesaj Gönderecekler

Bilim insanları tarafından 2018 yılının sonlarına doğru, yaşanabilir yıldızların bulunduğu bölgelerde bulunan gezegenlere ve dünyanın yakınlarında bulunan yıldız sistemlerine mesaj göndermeyi planlıyor. Bununla beraber birçok gök bilimci bu fikre katılmıyor ve bunun dünyadaki yaşamı sona erdirebilecek bir eylem olacağını, düşman uzaylıları dünyaya çekerek yaşamın sona erdirilebileceğini savunuyor.

bilim-insanlari-uzaylilarla-temas-icin-2018de-yeniden-mesaj-gonderecekler1

Görünüşe göre bilim insanları ve birçok kitle kozmik komşularıyla tanışabilmek için oldukça hevesli davranıyor. Bazı gök bilimciler evrende potansiyel yaşamın olabileceğini düşündükleri bölgelere mesaj göndermek istiyor.

Uzaylıların kapımıza gelmelerini beklemektense bilim insanları, bazı akıllı uzaylılar tarafından yakalanmasını umut ederek uzaya bir dizi mesaj göndermeyi planlıyor. Fakat bazı gök bilimcilerse buna tamamıyla karşı, bu mesajların düşman uzaylıları dünyaya çekebileceği görüşünü savunuyor. Ünlü bilim insanı Stephen Hawking, yabancılara mesaj göndermenin iyi bir fikir olmadığı görüşünü savunanlardan birisi.

bilim-insanlari-uzaylilarla-temas-icin-2018de-yeniden-mesaj-gonderecekler

METI (Mesaj Uzaylı İstihbarat) isimli bir san Francisco organizasyonu 2018 yılından itibaren uzaya kozmit kartpostallar göndermeyi planlıyor. Firmanın başkanı Douglas Vakoch Forbes’e verdiği röportajda şunları kaydetti: “Dünyada değişimi başlatmak istiyorsak bilgi edinmeliyiz ve paylaşmalıyız. Bunu arzuluyoruz.” Vakoch insan ırkının akıllı uzaylıları keşfedebilmek için uzay boşluğuna karmaşık mesajlar göndermesi gerektiğini düşünüyor.

Vakoch, “Kendimizi evrende gizlemek için çok geç. Bu sebeple kendimizi temsil etmeliyiz. Uzaylılar bizim konuşmaya başlaya hazır olduğumuzu açık bir şekilde ifade etmemizi bekliyor olabilir” dedi. METI, ‘temel matematiksel ve bilimsel kavramları ortaya koyan mesajlar’ üzerine vurgu yaparak, 2018 yılının sonuna kadar ilk radyo iletimini dış alana göndermeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    NASA’nın Geliştirmek İstediği Benzinsiz Emdrive Uzay Aracını Çinliler Geliştirdi

    Araştırmacılar İlk Defa İnsan Beynini İnternete Bağladı