Bilim İnsanları Yanlışlıkla Plastik Yiyen Bir Enzim Yarattı

Yalnızca iki yıl önce araştırmacılar bir Japon çöp döküm tesisinde gelişen mutant plastik yiyen bakterilere rastladılar.

Şimdi bilim insanları bu bakterinin süper güçlerinin potansiyeli üzerinde çalışırken yanlışlıkla plastikleri daha etkin bir şekilde sindirebilen bir enzim yarattı.

Bu inanılmaz enzim, her sene dünya okyanuslarına giden ve yüzyıllarca bozulmadan kalan milyonlarca ton plastik için bir çözüm olabilir.

Portsmouth Üniversitesi Biyoloji ve Biyomedikal Enstitüsü Müdürü olarak görev yapan Profesör John McGeehan, plastiğin 1960’larda popüler hale gelmesi esnasında çok az insan okyanusların ve bozulmamış kumsalların plastiklerle dolacağını düşünmediğini ifade ediyor.

Çevre bilinci geliştirilerek plastiklerle mücadele edebiliriz.

Plastik sorunu hakkında gerçek bir ilerleme sağlanabilir.

Ancak bu bilincin geliştirilmesi şu ana kadar doğaya salınan plastiklerle ilgili mücadelede insanlığı yetersiz bırakıyor. Bilim insanlarının ürettiği bu çözümle plastik sorunu hakkında gerçek bir ilerleme sağlanabilir.

Portsmouth ve ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, Japonya’da bulunan bakteri enziminin yapısı inceleniyordu. Ancak yanlışlıkla plastikleri parçalamakta orijinal bakteriye göre daha iyi bir enzim yaratmış oldular.

Bu da bilim dünyasında yapılan her hatanın kötü bir şekilde sonuçlanmayacağını gösteriyor. Yeni keşfedilen enzimin gelişimi mütevazi olsa da bu beklenmedik keşif enzimlerin daha da geliştirebileceğinin en büyük kanıtı olarak görülüyor.

Bu enzimin geliştirilmesi gittikçe büyüyen plastik dağları için bir geri dönüşüm çözümü olarak görülüyor.

Ideonella sakaiensis olarak bilinen enzim, 201-F6 plastik içecek şişeleri ve gıda ambalajı yapmak için düzenli olarak kullanılan ve plastikten üretilen polietilen tereftalatını (PET) etkili bir şekilde parçalayabilir.

Aynı zamanda cam biberonların yerini almak için sıklıkla kullanılan PET plastikleri için giderek yaygın olarak kullanılan polietilen furandikarboksilat (PEF) de yiyebilir.
Dünya her yıl 311 milyon ton plastik atık çıkmaya devam ediyor.

2050 yılına gelindiğinde, okyanuslarda bulunan plastik atıkların balıkları geçeceği hesaplanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yeni Bir Plastik Kirliliği Bulundu! Tamamıyla Görünüşü Taşları Andırıyor..

İslamabad çöplüğünde keşfedilen plastik yiyen mantar çöp krizine çözüm olabilir

Bilim, İnsanların Mikroplastik Kaka Yapmaya Başladığını Söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaratıcı Olmak Şizofreni Riskinizi Yüzde 90 Arttırıyor

Yeni Zelanda’da Meydana Gelen Yer Kırığı 60 bin Yıllık Volkanik Krateri Ortaya Çıkardı