Bilim, İnsanların Mikroplastik Kaka Yapmaya Başladığını Söylüyor

Viyana Tıp Üniversitesi ve Avusturya Çevre Ajansı’ndan bir grup araştırmacı, mikro-plastiklerin insan besin zincirine girdiklerini ve insan dışkısında bulunduklarını gösteren yeni bir araştırma yayınladı. Dünyanın dört bir yanından sekiz farklı kişiyi inceleyen bilim insanları, dışkılarda mikroplastik varlığı aradı. Sağlığımız için oldukça endişe verici bulgular elde eden bilim insanları 8 farklı katılımcının dışkısında 9 farklı mikroplastik parça buldu. Araştırmacılar ortalama olarak 10 gram dışkıda 20 mikroplastik parçacığı bulunduğunu belirtiyor.

Mikroplastikler, pllastik ürünler parçalandığında ortaya çıkan 5 mm’den küçük plastik parçacıklardır. Tamamıyla yapay olarak üretilen plastiklerin mikro parçacıkları olan bu yapı sadece insan dışkısında değil, okyanuslarda da ciddi oranda bulunuyor. Profesyonel Avrupa Birleştirici Gastroenteroloji organizasyonu bu mikro parçacıkların insan bağırsağında birikerek, orada zehirli kimyasalları sızdırabileceği ve bunun insan sağlığını ciddi oranda etkileyeceğini belirtiyor. Çalışma henüz kısıtlı sayıda denek kullanarak gerçekleştirildi. Ancak bilim insanları sonuçların oldukça çarpıcı olduğunu vurguluyor. Araştırmacı Dr. PhilippSchwabl, “Bu, türünün ilk araştırmasıdır ve uzun süredir şüphe duyduğumuz, plastiklerin insan bağırsaklarına ulaştığını doğrulamaktadır” açıklamasında bulundu.

Hayvanlarda yapılan çalışmalarda en yüksek plastik konsantrasyonları bağırsakta bulunurken, en küçük mikroplastik parçacıklar kan akışına, lenf sistemine giriyor ve hatta karaciğere bile ulaşabiliyor. Bilim insanları bunun oldukça endişe verici olduğunu belirtiyorlar. Eğer önlem alınmazsa mikroplastikler gelecek dönemlerde insan sağlığını ciddi boyutta etkileyecek bir düzeye ulaşabilir. Bilim insanları şimdi daha fazla denek üzerinde mikroplastik çalışması yapmayı planlıyor.
Kaynak: https://www.cnet.com/news/scientists-say-humans-have-started-pooping-microplastics/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

NASA, Kepler Uzay Teleskobu'nun emekliye ayrıldığını açıkladı

Disneyworld Hakkında Tüyler Ürperten Bir Gerçek Ortaya Çıktı