Bilim İnsanlarının Yeni Geliştirdiği Denklem Kuantum Kaosunu Açıklıyor

Bilim insanları tarafından kaotik parçacıkların kaotik bir sistemde nasıl davrandıklarının belirlenmesini sağlayan bir denklem geliştirildi.

Matematiğin tuhaf bir dalı olan ve ufak değişimler ile dramatik şekilde değişebilen hassas sistemlerle ilgilenen Bachelor kuramıyla, birçok açıdan esrarengiz olan kaos nasıl davranıyor sorusunu cevaplayabilecek bir denklem geliştirildi.

Bu iddialı görevi yerine getiren bilim insanları Lund Üniversitesi’ndeki bazı araştırmacılardan oluşuyor. Bu bilim insanları atom seviyesinde bazı kaotik durumları okudular. Bu kuantum ortamı, atom altı parçacıkların doğadaki normal kurallara göre davranmadığı bir bölümü. Kuantum kaosu, makro türevlerine karşıt olarak electron, çekirdek, ışınların ya da ses dalgalarının düzensiz hareketine verilen isimdir. Bu olguların keşfedilmesinin yanında bilim insanları, kaotik kuantum ortamında farklı enerji hallerinde bulunan istatistiksel özellikleri inceledi.

quantum

Lund Üniversitesi bilim insanlarından Vladimir Osipov, “Kaotik kuantum sistemlerinde, enerji seviyeleri birbirini itiyor ve birbirinden uzakta olsa bile birbirini etkiliyor” dedi.

Bilim insanları artık matematik tarafından kaotik davranışı geliştirdikleri denklem sayesinde kuantum sistemi içerisinde kusursuz bir doğrulukla temsil edebiliyorlar. Osipov konuya ilişkin, “Evet şimdi tamamlanmış bir denklem var. Kişisel açıdan bunun gerçekten mümkün olabilmesine şaşırdım” diyor.

Varsha_ys

Her ne kadar büyümeye ve yayılmaya devam edecek olsa da kaos eylemlerinin ve etkileşimlerinin teorik açından anlaşılabilmesi finansal gelişim, beyin cerrahisi ve hatta sicim teorisi üzerinde pratik uygulamalar geliştirilmesini sağlayacak. Bundan önce belirli bir kuantum kaosunun tespit edilebilmesi imkansızdı.

Çünkü hesaplamaya girilen herhangi bir sayıda çarpıcı değişiklikler ve dalgalamalar meydana geliyordu. Ancak bu yeni denklem sayesinde tüm bur zorlukları atlatan bilim insanları kaos özelliklerini doğru bir şekilde tespit edebildi. Bu gelişme kuantum mekaniği ve kuantum sistemi içerisindeki tüm anlayışları geliştirecek bir yenilik olma özelliğini taşıyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Majorana Ferminyonları Kuantum Bilgisinin Kullanımına İnsanlığı Bir Adım Daha Yaklaştırdı

    Gezegen dokuz Var Mı? Yok Mu?