Bilim İş Yerinde Video Oyunları Oynanmasının Stres Seviyesini Düşürdüğünü Kanıtladı

Bir dahaki sefere bir iş görüşmesinde talebiniz sorulduğunda molalarda video oyununa ihtiyaç duyduğunuzu söyleyebilirsiniz. Şaka yaptığımı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmada iş yerinde molalar sırasında video oyunu oynanmasına izin verilmesi halinde çalışanların stres seviyelerinde ciddi oranda düşüş yaşandığı ortaya kondu.

Yeni yapılan araştırma mola alanlarına koyulan video oyunlarının çalışanlar için oldukça motive edici olduğunu ortaya çıkardı. Video oyunları amaçlı olarak gevşeme teknikleri kullanmaktan bile daha fazla işe yarıyor.

bilim-is-yerinde-video-oyunlari-oynanmasinin-stres-seviyesini-dusurdugunu-kanitladi1

Araştırmacılar katılımcılarda “bilişsel bir yorgunluk” hali oluşturmak için bilgisayarlı bir sistem uyguladı ve bunun sonucunda dinlenebilmeleri için 5 dakikalık bir mola süresi verdi. Bu molada grup üç farklı kategoriye ayrıldı. Birinci grup Ya Sushi Cat isimli bir video oyunu oynadı.

Diğeri rehber eşliğinde bir gevşeme aktivitesine katıldı. Üçüncü grup ise hiçbir şey yapmadan sessizce oturdu. Grubun stres seviyesi ve genel ruh hali deney süresinde test edildi ve bilişsel performans düzeyleri sürekli ölçüldü.

bilim-is-yerinde-video-oyunlari-oynanmasinin-stres-seviyesini-dusurdugunu-kanitladi2

Araştırmalarda video oyunu oynamayan katılımcıların çalışmalarıyla daha az meşgul olduklarını ve bunun sonucunda endişeli oldukları gözlendi.

Gevşeme faaliyetinde bulunan katılımcılar daha az rahatsızlık hissettiler. Ancak şaşırtıcı olan video oyunu oynayan katılımcıların diğer tüm denek gruplarına göre kendilerini daha iyi hissetmeleriydi.

Central Florida Üniversitesi’nde insan faktörleri ve bilişsel psikoloji dalında doktora öğrencisi olan Michael Rupp tarafından yürütülen çalışmada, video oyunları gibi insanların kendilerini şarj etmelerine yardımcı olacak kafa dağıtıcı yöntemlerin iş yerlerinde uygulanması gerekliliği ve keyifli etkinlikler planlanarak kısa molalarda uygulanması gerektiği vurgulandı.

Ezgi SEMİRLİ

https://www.indy100.com/article/study-stress-play-video-games-work-support-playstation-xbox-nintendo-switch-7860761

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

2019 Bilim Fotoğraf Yarışmasında Finale Kalanların Listesi

Takviye Gıdalarının Kalp Sağlığı Üzerinde Herhangi Bir Etkisi Yok