Bilime Göre 10.000 Yıl Sonra Neler Olacak?

İnsanlığın, gezegenimizin ve soğuk, karanlık Evren’in içinde bulunduğumuz köşesinde değer verdiğimiz tüm şeylerin geleceğini hayal etmek, genelde bilim kurgunun ilgi alanıdır ve bizler, genelde en iyi ihtimalle önümüzdeki birkaç yüzyılı merak ederiz.

Peki ya gelecekteki binlerce yıl?

O zamanlarda neler olacak?

Görünüşe göre uzak gelecekteki birkaç şey, bilimin çeşitli araçları sayesinde şaşırtıcı bir isabetle tahmin edilebiliyor.

Yaşam, Evren ve diğer her şey hakkındaki bildiklerimize dayalı olarak, astrofizik ve evrim gibi alanlardaki bazı bilimsel tahminler aslında günümüzden yüzbinlerce yıl öteye ulaşabiliyorlar.

Vikipedi’de, uzak geleceği kapsayan ve merak uyandıran birkaç tane zaman çizelgesi bulabilirsiniz. Bunlar arasında bilim kurgu ve popüler kurguya ağırlık veren de var.

Fakat gelin, uzaktaki bu geleceklerin en yakınında, günümüzden kabaca 10.000 yıl içinde neler olacağına ve bilimin bu konuda söylediklerine bakalım.

Kıyamet Günü

Bu noktada ilk olarak Güney Kutbunun doğu kısmı tamamen kaybolacak. Kendisi gezegenimiz üzerinde aralıksız devam eden en uzun buz katmanı. Yapılan örneklemelerde, Wilkes buzulaltı havzası çökerse, bu devasa buz kütlesinin 5.000 ila 10.000 yıl arasında denizde dağılarak su seviyelerini 3-4 metre yükselteceği tahmin ediliyor.

Fakat bir ihtimale göre, yükselen tüm bu denizlerle mücadele edecek insan kalmayabilir. Avustralyalı kuramsal fizikçi Brandon Carter’ın öne sürdüğü ve Kıyamet günü iddiası adı verilen bir tahmine göre, insanların 10.000 yıl içinde yok olma ihtimali yüzde 95.

Bu iddia çok tartışıldı, bu yüzden insanların yok olup olmayacağını kesin olarak bilmiyoruz. Ancak yok olmazlarsa, insanlar arasında 10.000 yıl içinde hiçbir bölgesel genetik çeşitlilik olmayacak.

Bu demek değil ki bütün herkes aynı görünecek. Ancak genetik farklılıklar ne olursa olsun (mavi göz ve kahverengi göz gibi), bu farklılıklar gezegen boyunca eşit şekilde dağılacak ve bu sayede insanlar eşit oranda karışacaklar. İlgili: DNA ‘mız hepimizi eşsiz mi yoksa aynı mı yapıyor?

Bilime Göre 10.000 Yıl Sonra Neler Olacak?
10.000 Yıl Sonra Neler Olacak?

Günümüzde bildiklerimizden büyük oranda farklı sahil hatlarının ve Güneş’in konumuna 10 gün uyumsuz bir Gregoryan takviminin bulunduğu bir dünyada yaşayacak olan bu insanlar, göz alıcı bir yıldız patlamasına da şahit olabilirler.

Önümüzdeki 10.000 yıl içinde, kırmızı süper dev yıldız Antares’in bir süpernova patlaması geçireceği ve bu patlamanın çok parlak olup güpegündüz görülebileceği tahmin ediliyor. (Aslında Antares her an patlayabilir, bu yüzden bunun daha erken gerçekleşmesini umuyoruz.

Bu sayede onu kuramsal ve muhtemelen yok olmuş torunlarımız değil, kendimiz görüyor oluruz.) Ve bu arada eğer bu zaman penceresini 13.000 yıla uzatırsak, Dünya’nın eksen eğimi tersine dönecek ve yarımkürelerin mevsimleri birbiriyle değişecek.

Bunu yaşamak insanın kafasını karıştırırdı.

Ancak insanlar 10.000 yıl yaşasın veya yaşamasın, uzaydaki keşif araçları olan Pioneer 10 ve 11, Voyager 1 ve 2 ile New Horizons, yıldızlar arasında binlerce değil, muhtemelen milyonlarca yıl boyunca geziyor olacaklar. İlgili: Voyager 2, Yıldızlarası Bölgeye Ulaştı

Aslında Voyager 2, gözlerimizi kısıp gelecekte biraz daha ileriye bakarsak, günümüzden 296.000 yıl sonra, gökyüzündeki en parlak yıldız olan Sirius ’tan (yıldızsal mesafeyle) bir tükürme mesafesinde olacak. ilgili: Voyager 2 Güneş Sistemimizden Ayrıldı. Şimdi Uzaya Yelken Açıyor

Bütün bu tahminler, uzak gelecek olarak bilinen dönemlerin sadece en yakın olanlarıyla ilgili.
Şimdiden bile epey sersemledik. Bu zaman dönemlerinde çok daha uzakları incelemek istiyorsanız, Vikipedi zaman dönemlerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Gitmeden önce komik bir bilgi sızıntısı verelim: Neil Armstrong ’un Ay’da bıraktığı ayak izi, 1 milyon yılda aşınacak. İlgili: Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot

Editör / Yazar: İsa EKİCİ

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Evrenin Gizemleri – Evren Nasıl Yok Olacak?

İnsan Medeniyeti 2050’den İtibaren Yok Olabilir

Dünyanın 10 Bilinmeyen İnanılmaz Kitlesel Yok Oluş Hikayeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim İnsanları Tarihte Yapılan İlk Ekmekle İlgili Bulgular Ele Geçirdi

Bilim İnsanları, Tarihte Yapılan İlk Ekmekle İlgili Bulgular Keşfetti

Bir ortaçağ mezarında 'Tabutta Doğuma' dair kalıntılar bulundu

Bir ortaçağ mezarında ‘Tabutta Doğuma’ dair kalıntılar bulundu