Bilinmeyen Hikayeler: Çok Yakından Tanıdığımız 7 Fotoğraf

“Bilinmeyen Hikayeler: Çok Yakından Tanıdığımız 7 Fotoğraf”

Bakalım, sizleri şaşırtabilecek miyiz.

Zaman, geri döndürülemez bir biçimde akıyor ve geriye yıllar önce çekilen fotoğrafları bırakıyor.

Peki ya ünlü olan ve çok yakından bildiğimiz fotoğrafların arkasında hangi hikayeler saklanıyor?

İşte o 7 fotoğraf!

Albert Einstein’ın Portresi

Efsanevi fotoğraftan sadece birkaç saniye önce.

Einstein, 72. doğum günü kutlamasından sonra mutlu bir şekilde evine dönmek için arabaya bindi. Fotoğrafçı Arthur Sasse, açık olan arabanın kapısına doğru ilerledi ve Einstein’dan bir fotoğraf istedi. Einstein, ona doğru döndü, dilini çıkardı ve fotoğrafçı anı yakalamayı başardı!

Orijinal fotoğrafta Einstein ve arkadaşları vardı ve bununla birlikte fotoğraf oldukça büyüktü.  Ancak portre halini alması için küçültüldü. Bu arada, Einstein, bu fotoğrafına hayrandı ve tüm tebrik kartlarına bu fotoğrafını koyardı.

6. Gökdelenin Üstünde Öğle Yemeği

Bu bilindik görüntü, 11 inşaatçının öğle yemeğini inanılmaz bir yükseklikte ve rahat bir şekilde yedikleri gösteriyor. Bu insanlar gerçek işçiler olmasına rağmen, fotoğraf karesi sahnelenmiştir. Fotoğraf, Rockefeller Center’ı tanıtmak için oluşturulmuştur.

5. Beatles Abbey Road Albüm Kapağı

Grubun 12. albüm kapak fotoğrafı, stüdyonun hemen yanında çekildi. Fotoğraf çekimi esnasında yol sadece birkaç dakika kapandı.

Bu sırada, Amerikalı bir turist, yakınlarda yürüyordu ve sağda park edilen polis aracının içinde polisle konuştu. Adam, yolda ileri geri giden kişileri görünce şaşırdı ancak çok fazla aldırış etmedi.

1 yıl sonra, efsanevi grubun albüm kapağında kendini buldu.

4. Times Meydanı’ndaki V-J Günü

Fotoğraftaki kadın Edith Shain, şu hikâyeyi anlattı: Hemşire olarak çalışan Shain, 2. Dünya Savaşı’nın ve Japonya’nın kapitülasyonlarının sona erdiği gün kutlama yapan insanların yanına, Times Meydanı’na aceleyle gitti.

Metrodan inen Shain, onu öpen denizci tarafından aniden yakalandı. Kutlama yapan kalabalığın fotoğrafını çeken fotoğrafçı Alfred Eisenstaedt, çifti bir fotoğrafta yakalamayı başardı.

3. Afgan Kızı

1984 yılında fotoğrafçı Steve McCurry, Afganistan’daki savaş hakkında bilgi toplamak için ülkeyi dolaştı. Mülteci kamplarından birinde, 12 yaşındaki bir kız çocuğu dikkatini çekti. Köye ateş açılmış ve küçük kızın ailesinin birçoğu öldürülmüştü.

Steve, kızın birkaç fotoğrafını çekti ve eve döndüğünde çektiği fotoğrafların ne kadar güçlü olduğunu fark etti. Fotoğrafta olan küçük kız 2002 yılında bulundu. Adı Sharbat Gula, evli ve hala Afganistan’da yaşıyor.

2. Dali Atomicu

Fotoshop düzenlemeleri ile yarım saat içinde kolayca oluşturulabilecek olan bu fotoğrafın, 1948 yılında oluşturulması için 6 saat gerekti.

Fotoğrafçı Philippe Halsman, Salvador Dali’nin yakın bir arkadaşıydı ve arkadaşının yaratıcı düşüncesini zevkle desteklemişti. Ressam sehpası ve resim, tavan çizgisinde askıya alındı, Dali ve kediler atladı, su etrafa sıçradı ve bu fotoğrafı elde etmek için sahne 28 kere tekrar edildi.

1. Marilyn Monroe’nin “Uçan” Elbisesi

The Seven Year Itch filminde ortaya çıkan bu fotoğraf, filmi izlemeyenler arasında bile oldukça ünlüdür. Monroe’nin filmde oynayabilmesi uzun süren saatler aldı çünkü kıskanç eşi, Joe DiMaggio, eşine baktı ve onun bedenini göstermesine inanılmaz derecede sinirlendi. Çift kısa bir süre sonra ayrılmış olsa da, bu fotoğraf en unutulmazların arasında yerini aldı.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yavrularını sütle besleyen örümcek türü bulundu

    Gelecekte Yerimizi ‘Süper İnsanlar’ mı Alacak?