Bill Gates, COVID-19 Aşı Komplo Teorilerine Karşı Kendini Savundu

Son günlerde Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in, insanlara mikroçip yerleştirmek için COVID-19 aşılarını kullanacağına dair söylentiler ortada dolaşıyor.

Gates ise “çok aptalca” oldukları için “inkar etmenin neredeyse zor olduğunu” belirten bu söylentilere hiç aldırış etmiyor. Gates’in bir COVID-19 aşısına katkısı hakkında birçok yanlış bilgi etrafta dolaşıyor. Mayıs ayı sonlarına doğru Yahoo News / YouGov tarafından yapılan anketin sonucuna göre, Amerikalıların % 28’i bu tür söylentilere inanıyor.

Aşının etkili olabilmesi için insanların yüzde sekseninin yaptırması gerekecek!

İlginizi çekebilir: Bill Gates Yetkililere Coronavirüs aşısını bulmaları konusunda baskı yapmak için 1. 6 milyar dolar harcıyor.

Gates’e göre, aşının etkili olması ve virüsün etkisinin ortadan kalkması için insanların % 80’inin COVID-19 aşısı olması gerekecek. Bununla birlikte, aşılara karşı komplo teorileri iddia eden insanların %20’den fazla olduğu düşünülüyor.

Gates, bu olasılığı “endişe verici” bulduğunu söyledi.

Bir aşının, bir virüsün etkili bir şekilde engellenmesi için çok sayıda insanın aşıyı yaptırmış olması gerekmekte. Bu şekilde çoğunluğun ona karşı bağışıklık kazanması ve hastalığın yayılmaması bekleniyor.

Gates “COVID-19 aşısı insan deneylerinin yapıldığı bir zamana geldik. Ancak dünya çapındaki insanların % 20’sinden fazlası bunu yaptırmak istemiyorsa veya alamıyorsa, bu durum tartışmalı hale gelebilir.” Örneğin, bağışıklık sistemi zayıf olan kanser hastaları gibi birçok insan bu yüzdenin dışında kalacak.

Bill Gates, COVID-19 Aşı Komplo Teorilerine ‘Çok Aptalca’ Diyor

Uzmanlar, insanların en az üçte ikisinin COVID-19 aşısını olması gerektiğini böylelikle başka bir pandemiyi daha etkili bir şekilde engellemenin mümkün olacağını söylüyor.

Aynı zamanda aşının faydalı olmadığını, sadece para için kullanıldığını düşünenler,  çocukları için de gerekli diğer aşıların yapılmasına karşıdır.

Aşıların yaptırılması taraftarı olan, Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla koronavirüs aşısı bulmak için 250 milyon dolar bağışta bulunan Gates, Birleşik Krallık’ta Radio 4’te şöyle dedi:

“Böyle bir zamanda teknolojik aletlerin hızının bu kadar yüksek olması çok can sıkıcı.
Aşıya ulaştığımızda, toplum bağışıklığı için nüfusun %80’inden fazlasının aşı olması isteyeceğiz.” dedi. “Eğer aşı olmayan istemeyen büyük bir kitle varsa, bu virüsün insanları öldürmeye devam etmesine izin verir. Böyle bir kitlenin olması beni endişelendiriyor. ” diye ekledi.

Gates kendisi hakkındaki iddialar hakkında ise şöyle söylüyor. “Bazı insanların  bana odaklanmış olmasına çok şaşırdım. Biz sadece çalışmaların iyileşmesi için oraya destek sağlıyoruz.” Dedi.

Bu süre içerisinde Covid-19 aşı denemeleri devam ediyor. Aşı hakkında son gelişmeler..

  • Salgınla mücadele kapsamında tüm dünyanın beklediği açıklama Rusya’dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıkladı.
  • İngiltere’deki Imperial College London Üniversitesinin geliştirdiği Kovid-19 aşısının yeni klinik denemeleri, İngiltere’den sonra Uganda’da da yapılacak.

    Almanya’da aşı ve ilaçlara onay vermede yetkili kurum olan Paul-Ehrlich Enstitüsünün Başkanı Cichutek, yeni tip koronavirüse karşı bir aşının nispeten hızlı bir şekilde geliştirilmesi konusunda umutlu olduğunu belirtti.

SENA İNCİ

Yeni Tip Kan Testi İle Menopoz İki Yıl Öncesinden Tahmin Edilebilecek

Botswana’daki Yüzlerce Filin Gizemli Ölümü Nihayet Mercek Altına Alındı