Bıll Gates, Koronavirüsün Temizlenmesi 2021 Sonbahar Dönemine Kadar Sürebilir

Bill Gates’e göre Amerika’nın koronavirüsten tamamen temizlenmesi 2021 yılının sonbahar dönemine kadar sürebilir. Gates, ölümlerin birçoğu oralardan geldiği için gelişmekte olan ülkelerin diğer ülkelerden daha fazla sorun yaşayacağını söyledi. Salı günü, Microsoft’un kurucusu Bill Gates PBS NewsHour’dan JudyWoodruff ile röportaj yaptı. Röportaj sırasında Gates virüs hakkındaki görüşlerini, virüsün kimleri etkileyeceği ve ne zaman biteceği konusundaki fikirlerini paylaştı.

Bunların yanı sıra koronavirüs aşısının geliştirilme aşamasında olduğundan da söz etti. İlk olarak Bill Gates virüsün yarattığı ekonomik darbeye dikkat çekti. Bütün dünyanın bu sene beklenenden daha düşük ekonomik rakamlarla karşı karşıya kalacağını söyledi. Binlerce insanın ölümüne sebep olmanın yanı sıra virüs borsayı da çökertti ve turizm, eğlence, ulaşım gibi birçok alana darbe vurdu.
Sonrasında Gates koronavirüs testleri hakkında konuştu. Milyardere göre çeşitli testlere ihtiyacımız var.

PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) temelli testler şu anda tamamlanmış durumda. Kuruluşumuzun yürüttüğü bu çalışmalarda ilerleme kaydedildi ve öyle ki testi kendiniz bile yapabilirsiniz. Yani hiçbir sağlık çalışanına gereksinim duymadan ve herhangi bir koruyucu donanım giymeden testi kendi başınıza hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.”

Aşı hazır olana kadar ilaçlarla devam etmeliyiz çünkü ilaçlar birçok hayat kurtarabilir ve aşırı yüklemeden uzak tutabilir.

Karantina Politikası Hakkındaki Düşünceler

Bıll Gates, Koronavirüsün Temizlenmesi 2021 Sonbahar Dönemine Kadar Sürebilir

Bill Gates şimdiki Çin modeli üzerinden Amerika’daki hayatın 6 ve 12 ay arasında nasıl olacağını da söyledi. Çin’de insanlar işlerine dönmeye başladı ancak maske takıyorlar, vücut ısıları kontrol ediliyor ve büyük organizasyonlardan kaçınıyorlar. Bu sebeple Çin virüsün büyük bir geri dönüş yapma ihtimaline karşı etkili bir duruş sergileyebilir.

Milyoner diğer ülkelerden öğrendiği noktaları da açıkladı. Ne kadar sıkı izolasyon tedbirleri alınırsa alınsın ekonomik rakamlar her yerde düşüşe geçecek. Yine de büyük toplanma alanları gibi yerler aşı bulunana kadar kapalı kalacak.

Aşı hakkında Bill Gates:

Aşı önemli çünkü onu bulana dek işler normale dönmeyecek. Bu bir noktaya kadar olabilir ancak virüsün geri dönüş riski kesin bir aşı bulunana kadar devam edecek.”

Gates’e göre Amerika’nın virüsten tamamen temizlenmesi 2021 yılının sonbahar dönemini bulabilir. Diğer ülkelere gelince Gates, özellikle gelişmekte olan ülkelerin daha fazla sıkıntı yaşayacağını söyledi.

Koronavirüs İçin Güvenlik Endişeleri

Bıll Gates, Koronavirüsün Temizlenmesi 2021 Sonbahar Dönemine Kadar Sürebilir

Geliştirilen aşılar 5 yıl ile 10 yıl arasında zaman alabilir ancak salgınla savaşmada küresel bir çaba olması sebebiyle koronavirüs aşısını bulmakta eşi benzeri görülmemiş bir yarış var. Bazı şirketler test aşamasına oldukça yaklaşırken bazılarıysa bu noktaya çoktan vardı. Bu hafta Inovio Pharmaceuticals 1. aşama klinik insan testine başladı. Mart’ın başlarında Moderna ve Ulusal Sağlık Enstitüsü kendi aşılarını test etmeye başladı.

Uluslararası Sağlık Enstitüsü genel müdürü Jerome Kim’e göre aşı konusundaki güvenlik endişeleri sürmeye devam ediyor.

Dört ayda ya da tahminimce 12 ve 18 ay arasında, ki şu an öngörülen süre bu, geliştirilen bir aşının ne kadar güvenli olacağını bilmiyoruz. Şimdi aşıların işe yaradığını kanıtlayabilmek için çalışabildiğimiz kadar çalışalım, testleri deneyelim ve değerlendirelim. Umalım ki 12 ve 18 ay arasında bu iş sonuçlansın.”

Halihazırda yaklaşık 70 ülke etkili bir COVID-19 aşısının yapımını hızlandırmak için Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği sürdürüyor. 20 şirket aşı çalışmalarına devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Hava Kirliliği Neden Sadece Bazı Şehirlerde Düşüyor Bazılarında Düşmüyor

Hepimiz Maske Takmalı mıyız? Uzmanlar Neden Bu Kadar Çelişiyor?