içinde

Bill Gates, Pandemi Komplo Teorilerini Cevaplıyor

Uyandığınızı, internete baktığınızı ve insanların; dünyayı aşılamaya yönelik hayırsever çabalarınızın onları mikroçip kullanarak izleme girişimi olduğunu düşündüklerini hayal edin. Gerçekten ilginç. Microsoft kurucu ortağı, COVID-19 salgını sırasında yukarıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi garip komplo teorisinin konusu oldu.

Geçen yıl Mayıs ayında yapılan bir YouGov anketi, Amerikalıların %28’inin “Bill Gates, dijital kimliğe sahip insanları takip etmek için kullanılacak mikroçipleri yerleştirmek için COVID-19’a karşı toplu bir aşılama kampanyası yürütmek istiyor.” ifadesine inandığını ortaya koydu. Fakat bu oran, Fox News izleyicileri arasında ise %50’ye yükseldi.

“Aşı implantı” için şemalar bulduklarını iddia edenler bile var. Ama yakından bakınca, bunun bir gitar pedalı şeması olduğunu anlayacaksınız.

Bill ve Melinda Gates Vakfı tarafından 2015’te COVID-19 için patent başvurusu yapıldığına inanan insanlar var.

Gerçekte, koronavirüsler bir virüs ailesidir (SARS bunun önemli bir örneğidir). Ve patent;  kuşlarda; solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilecek bir aşı içindi.

Fakat bu komplo teorileri, Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla; salgını yavaşlatmak ve aşıları yoksullara dağıtmak için şimdiye kadar 250 milyon dolar bağışta bulunan Gates için oldukça rahatsız edici olmalı. Bill; Reuters ile yaptığı röportajda konuyu gözden geçirmesine rağmen şimdiye kadar konu hakkında sessiz kalmıştı.

Gates “İnsanlar buna gerçekten inanıyor mu?” diye soruyor.

Ve bundan öğrenmemiz gereken şeyler olduğunu ekliyor. “Önümüzdeki yıl bu konuda gerçekten eğitim alıp anlamalıyız […] bunlar insanların davranışlarını nasıl değiştiriyor ve bunu nasıl en aza indirebiliriz?”

Aşıların yaygınlaşması devam ederken aşıya karşı önyargılar önemli bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma; ABD’deki insanların üçte birinden fazlasının aşı konusunda tereddütlü olduğunu, şanslarını yakaladıklarında COVID-19 aşılarından birini olma olasılıklarının düşük olduğunu belirttiler. Komplolardaki rolü sebebiyle, Gates oldukça şaşkın durumda.

Gates, Reuters’e, “Benim ve Dr. Fauci’nin bu kötü teorilerde bu kadar öne çıkacağımızı kimse tahmin edemezdi.” dedi. Buna çok şaşırdım. Umarım bu düşünceler yakında yok olur.”

Nazlıcan Yetimaslan