Bill Gates, Yeni Bir İnsan Yapımı Virüs İçin Uyardı!

Bill Gates Covid-19 Pandemisinden Daha Şiddetli Ve Muhtemelen İnsan Yapımı Yeni Bir Pandemi İçin Avusturalya’yı Uyardı!

Milyarder iş insanı Bill Gates, Avusturalya’yı, son dönem içinde geçirdiğimiz pandemiden daha şiddetli ve muhtemelen insan yapımı yeni bir pandemiye hazır olması için uyardı.

Bill Gates, Lowy Enstitüsü yetkililerine, Sidney’de toplanacak olan politik zirvede, liderlerin düşünce farklılıklarını bir kenara atıp yeni bir virüse karşı önlem hazırlığında olmaları gerektiğini düşündüğünü söyledi.

bill gates
Bill Gates, Yeni Bir İnsan Yapımı Virüs İçin Uyarıda Bulundu!

Covid-19 pandemisinde beraber çalışıp başarılı olan ülkeleri örnek göstererek liderlere daha büyük bir iş birliği kurulması yönünde çağrıda bulundu.

“Bir sonraki pandemiye hazırlanmanın gerektirdiği ekonomik bütçe ile Covid-19 pandemisine harcanan bütçeyi karşılaştırırsak aralarında 10 trilyon dolar fark çıkar.”

“Deprem ve yangın gibi afetlerde yararlanabileceğimiz araçlar ve onlara karşı alınabilecek önlemlerimiz varken, aynı şey pandemi için geçerli değil.”

Gates aynı zamanda aşılar bulunana kadar enfeksiyon riskini düşük tutmadaki çabaları dolayısıyla Avusturalya kamu polisini tebrik etti.

“Göründüğü üzere Avusturalya ve diğer yedi başka ülke, hastalığı teşhis etmede erkenden kontrol sağladılar ve bu hastalık için karantina politikaları oluşturdular.”

“Ve bu kontrol ve politikalar sayesinde aşılar bulunmadan önceki dönem bile bulaşma riskini düşük seviyede tutabildik.”

Microsoft kurucusu daha sonra sözlerini, hayırseverlere yöneltti ve onlara gelecekteki pandemilerin oluşturabileceği sorunlarla ilgilenecek uluslararası bir yatırım fonu kurmalarını söyledi.

“Her beş yılda bir olmak üzere kapsamlı bir çalışmayla hem belirli bölgelerde hem de ülkelerin genelinde, doğabilecek pandemilere karşı hazırlık durumlarımızı ölçmemiz ve bu ölçümlerin kaydını tutacak küresel bir grup ve yeterli önemler alacak kapasite oluşturmamız gerekmektedir.”

Bill Gates, Yeni Bir İnsan Yapımı Virüs İçin Uyardı!
Teknoloji milyarderi Bill Gates, insan yapımı olacağını söyleyerek Avustralya’yı bir sonraki salgına hazır olması konusunda uyardı.

Gates, yapılması planlanan nitelikli işlerin yanı sıra sağlık, enerji ve eğitimde eşitlik sağlanması gibi çalışmalar için mal varlığının yarısını bağışlama sözü de veriyor.

“Ticari kapitalizmin en büyük hatası, alt sınıfların yani fakirlerin ihtiyaçlarını göz ardı etmesidir.”

 Alt sınıf ekonomisinin ticari dünyada sesi neredeyse hiç çıkmıyor.”

“Bin dolar bile birçok hayatı kurtulabilir ki herkes bu kadar bağış yapsa, bu durum kimseye hiçbir ekonomik problem oluşturmaz.”

Gates aynı zamanda, Donald Trump’ın yönetimde olduğu zamanki Amerika ve de Avusturalya’nın Çin’e karşı olan politikalarının artık daha uyumlu olmasının ve iklim değişikliği gibi büyük problemlerde iş birliğine gidilmesinin gerek olduğunu da vurguladı.

“Çin’in gittikçe büyüyen ve dünya devi olmaya doğru ilerleyen bir ekonomi olduğunun farkındayım ve bu durumun da ABD’nin dış politikasında Çin’e karşı ekonomik güç kaybına karşı bir misilleme hareketi oluşturduğunu düşünüyorum.”

“Ve bu hareket bir ülkenin kendi çıkarlarını koruması için kendine uygun gördüğü ama aslında negatif olan bir yoldur.”

Bill Gates, cumartesi günü Sidney’deki Kirribilli House’da başbakan Anthony Albanese ile iklim değişikliği, sağlık ve enerji sorunları gibi konularda konuşmak için bir araya geldi.

Çeviren: İkranur Bulut

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimşek Neden Zikzak Çizer?

Mavi Derili İnsanlar

Mavi Derili İnsanlar: Sıra dışı Mavi İnsanların Ardındaki Bilim