On Binlerce Deniz Kuşunun Gizemli Ölümünün Nedeni Bulundu

5 yıl önce on binlerce zayıflamış deniz kuşu Pasifik kıyısında karaya vurdu. Bilim insanları bunun nedenin‘’damla’’ olarak bilinen bir dalga olduğunu söyledi. Common Murre (Bayağı Dalıcımartı) avını bulmak için yüzlerce metre derinliğe dalabilen siyah beyaz bir deniz kuşudur.

Bu deniz kuşları sardalya gibi yem balıklarından beslenir ve hayatta kalabilmek için hergün kendi ağırlıklarının yarısı kadar tüketmek zorundadır.

İlgili makale: Hollanda sahillerinde 20 bin kuşun gizemli ölümünün nedeni araştırılıyor

On Binlerce Deniz Kuşunun Gizemli Ölümünün Nedeni Bulundu

2013 yılında ‘’damla’’ olarak bilinen bir fenomen tarafından Pasifik kıyılarının yüzey suları ısınmaya başladı. Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcak hava dalgası 2015 yılına kadar devam etti.
Güçlü bir El Niño (deniz yüzeyi sıcaklığının ısınmasına sebep olan başka bir okyanus atmosfer olayı) geldiğinde,2015 ve 2016 yıllarında, sular daha da ısındı.

Ilık sular, karadaki ve sudaki yaratıklar için sorun yarattı. Bir açıklamaya göre martılar, deniz aslanları, Cassin aukletleri gibi hayvan türlerinde benzer toplu ölümler yaşandı.

Ancak hiçbir türde Murre düzeyinde ölüm gerçekleşmedi. 2015 ve 2016 arasında Kaliforniya’dan Alaska’ya kadar olan Pasifik kıyıları 62.000 ölü ya da ölmekte olan Murre kuşları ile kaplandı.
Şimdiye kadar, bu kitlesel ölüm oranını açıklamak için açlık dışında herhangi bir kanıt bulunamadı. Eski çalışmalar, deniz kuşlarının sadece bir kısmının kıyıya vurduğunu söylüyor. Bunun anlamı daha fazla (Common) Murre hayatını kaybetmiş olabilir.

On Binlerce Deniz Kuşunun Gizemli Ölümünün Nedeni Bulundu

‘’Okyanus ısınmasının deniz ekosistemi üzerindeki muazzam etkisi şaşırtıcı, korkutucu ve uyarıcı’’ diyor ABD Jeolojik Araştırmalar Alaska Bilim Merkezi’nde bir araştırma biyoloğu ve Washington Üniversitesi Su ve Balıkçılık Bilimleri Okulu’nda bir yardımcı profesör olan John Piatt.

Kuşların üçte ikisi yetişkin olarak öldü. Yazarlar bunu, ‘’üreme popülasyonlarına önemli bir darbe’’ olarak yazdı. ‘’Damla’’ sudaki fitoplankton sayısını azalttı ve soğukkanlı yaratıklar olan, küçük yem balıkları ve zooplanktonların metabolizmasını arttırdı.

Bunun anlamı yırtıcı balıkların, ki Murrelerle benzer yiyecekler için yarışırlar, hayatta kalabilmek için normalden daha fazla yem balığı yemesi gerektiğiydi. ‘’Damla’’ artık yok. Ama bilim insanları son günlerde, Washington kıyılarından ve Alaska Körfezi’nide içine alan yeni bir deniz sıcaklık dalgası tanımladı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Nurhatun ÇETİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Alanında En Gelişmiş 10 Ülke 2020

Laboratuvarda Yetiştirilen Kalp Hücreleri İlk Defa Bir İnsana Nakledildi!