Binlerce Yıl Önce Antik Peru’da Tarihteki En Büyük İnsan Kıyımı Yapıldı

Tarihteki en büyük insan kıyımı binlerce yıl önce antik Peru ’da olağanüstü hava şartlarından sonra tanrılarını yatıştırmak için gerçekleşti. Şu anda uzmanların kabul ettikleri 6 yıl süren kazıların sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Kazılar yapılırken araştırmacıların nasıl böyle bir katliamın yapıldığına dair fikirleri yoktu. Ama şu anda araştırmacılar yapılan çalışmalar, analizler ve kazılardan sonra niçin 140 çocuğun eski Çimuların¹ kültürü dolayısıyla kurban edildiğini bildiklerine inanıyorlar.

Binlerce Yıl Önce Antik Peru’da Tarihteki En Büyük İnsan Kıyımı Yapıldı

Kurban edilmiş cesetler Peru ’nun kuzeyinde bulunan sahillerinden Huanchaquito ’nın kumları altında yakılmış. Arkeologlar 140 çocuğun iskeletini ve buna ek olarak 200 tane lamanın cesedini buldular. Her şeye rağmen 5 ila 14 yaşları arasındaki bu ürkütücü çocuk katliamı düşüncesi tam olarak kesin değil. Araştırmacılar bunun El Niño gibi bir korkutucu hava durumuna karşılık bir cevap olarak yapıldığını düşünüyorlar.

Çalışmanın yazarlığını yapan Tulane Üniversitesi ’nden antropolog Prof. John Verano, yüksek disiplin içerisinde yaptıkları bu işin sonunda bunun daha önce karşılaşılmamış bir olay olduğunu söyledi. İskeletler üzerinde olan çalışmalar çocukların ve lamaların Çimu rahipleri tarafından göğüslerinin açılıp kalplerinin tanrıyı yatıştırmak amacıyla çıkartıldığını gösterdi.

Profesör Prieto kalbe erişim için göğüs kemiklerinin çaprazlama bir şekilde bölünmesinin modern göğüs cerrahisinde kullanılan teknikle benzer olduğunu ve bunun birçok isimle bilindiğini ancak bunun yalnızca bir hipotez olabileceğini ama kalbin sökülmesinin bir motivasyon benzeri bir şey olabileceğini açıkladı. Orta ve Güney Amerika’da insan ve hayvan katletmek garip bir şey olarak görülmese bile yine de bu kadar büyük bir katliamla karşılaşılmamıştı. Arkeologlar daha önceden, böyle bir vahşice uygulamanın Güney Amerika’da olabileceğine dair çok az kanıt olduğunu belirtti.

Çimular¹

Çimular ya da Çimu kültürü, günümüzdeki kuzey Peru topraklarında 1100-1470 yılları arasında Chimor denen krallığı Moçe kültüründen sonra gelişen ve İnka İmparatorluğundan önce yıkılan Güney Amerika Kızılderili kültürü ve bu kültürü oluşturan halk.

Bunları da okuyabilirsiniz:
Çocuklarını Kurban eden 10 Uygarlık
Gizemli Bir Şekilde Ortadan Kaybolan 10 Uygarlık
Son Dönemlerde Keşfedilen 10 Maya Gizemi
Çeviri: Hüseyin Sinan Keleştemur

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İçtiğiniz Sigaranın Etkileri Yıllar Sonra Torunlarınızda da Görülebilir

Bakteriler Birleştiğinde Çiçek Benzeri Muhteşem Desenler Oluşuyor