Bir Adamın Koku Alamamasının Nedeni Burnunda Büyüyen Dişiymiş

Bir adam, doktorlarına son iki yıl boyunca sol burun deliğinin tıkalı, sert ve koku alma kabiliyetini yitirdiğini söyledikten sonra adama tamamen beklenmeyen bir tanı kondu. Sebep virüs değildi. Bakteriyel bir enfeksiyonun sonucu da değildi. Aksine, doktorlar adamın burnunda kendi kafasına göre büyüyen bir diş buldu.
Burun diş için uygun bir yer değil. Bu yözden doktorlar, BMJ Case Reports dergisinde 21 Şubat’ta yayınlanan bir vaka raporuna göre, inci beyazını çıkarmak için bir çift forseps kullandılar. Garip tanıdan önce, 59 yaşındaki adam burnunu tedavi etmek için topikal steroidler denedi.
Bu ilaçlar işe yaramadığında, Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi Hastanesi’ndeki kulak burun boğaz bölümüne gitti. Bir BT taraması burun boşluğunun tabanında, burunlarımızda nefes alırken havanın geçtiği yolda mukusla kaplı bir kitle ortaya çıkardı.
Doktorlar bunun dermoid bir kist olduğundan şüpheleniyordu – bazı insanlarda olan doğuştan saç, diş, sıvı veya cilt bezleri gibi yapılar içeren bir kitle. Adam hemen gizemli yumruyu gidermek için ameliyat oldu.

Kitlenin incelenmesi, iltihaplı burun dokusu ile kaplanmış başıboş dişi ortaya çıkardı. Doktorların raporuna göre, hastanın anomalisinin neden burnunda geliştiği tam olarak belli değil. Bu gibi vakalar nadirdir, nüfusun sadece yüzde 0,1 ila 1’inde ve daha sık erkeklerde görülür.

Hasta gençliğinde yüz travması geçirmiş

Bazen, bir kişinin burnunda travma veya her iki bölgeyi etkileyen enfeksiyonlar nedeniyle dişler büyüyebilir. Doktorlar, yarık dudak veya yarık damak gibi gelişimsel sorunların da, burunda hatalı dişlerin büyümesine neden olabileceğini belirtti.
Doktorlar vaka raporunda, “Vakamızın net bir açıklaması yok” diye yazdı. Hasta gençliğinde yüz travması geçirmiş (hem çenesi hem de burnu kırılmış), ancak doktorlar bu yaralanmanın muhtemelen dişin burnunda büyümesine neden olmadığını söyledi.

Bunun yerine, hastanın hayatı boyunca burnunda dişi olması daha muhtemel, ancak yalnızca bölge iltihaplandığıda semptomları yaşamaya başladı.
Columbus’ta Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’ndeki kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisi yardımcısı profesörü Dr. Alex Farag, raporun “Bu hastalığın, kronik sinüzit ve nedenlerinin ne olabileceğini düşündüğümüzde aklımızın bir köşesinde her zaman bulunması gerektiğini. ” hatırlattığını belirtti. Farag genel olarak bunun gibi vakaların “oldukça nadir” olduğun Live Science’a söyledi.

Ancak, adamın semptomları tahmin edilen tanıya uymadı: Sinüslerdeki yabancı bir cismin, sinüsler ne kadar iyi işlerse işlesin, gerçekten insanı etkileyeceğini söyledi. Genellikle, bir hasta bu gibi semptomlarla karşılaştığında – sadece bir burun deliğinde tıkanıklık, koku kaybı ve kronik burun akıntısı dahil – doktorlar ilk önce onları antibiyotikler, antihistaminikler veya steroidler gibi ilaçlarla tedavi etmeye çalışacaklardır.
Farag, bu tedavilerin işe yaramaması durumunda, BT taraması gibi tıbbi bir görüntüleme taramasının genellikle sorunu tanımlayabildiğini söyledi. Doktorlar raporda, hastanın ameliyatından bir ay sonra iyileştiğini ve artık semptomları yaşamadığını belirtti.
Editör/Yazar: Zahide Solak
Kaynak: https://www.livescience.com/64866-tooth-in-nose.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Türk bilim insanı, genetik hastalıkların günler süren belirlenme süresini 1 saate indirdi

Böcekler yok oluyor. Peki bu durum insanlar için ne anlama geliyor

Böcekler yok oluyor. Peki bu durum insanlar için ne anlama geliyor