Bir Adamın Sesinin 1 Yıl Boyunca Kısılmasının Nedeni

Bir Adamın Sesinin Bir Yıl Boyunca Gizemli Bir Şekilde Kısılmasının Nedeni

Adamın sesi bir yıl boyunca giderek daha da kısıldı, konuşması tiz ve kulak tırmalayıcı bir hale geldi, ancak nedenini bilmiyordu.

Adamı muayene ettikleri zaman doktorlar nedenini keşfetti: Boğazında mantar hastalığı büyüyordu.

Bir Adamın Sesinin 1 Yıl Boyunca Gizemli Bir Şekilde Kısılmasının Nedeni
Bir Adamın Sesinin 1 Yıl Boyunca Kısılmasının Nedeni

4 Ağustos Perşembe günü JAMA Otorinolarengoloji–Baş ve Boyun Cerrahisi dergisinde yayımlanan adamın durum raporuna göre, Adamın vakasının 4 Ağustos Perşembe günü JAMA Kulak Burun Boğaz-Baş ve Boyun Cerrahisi dergisinde yayınlanan raporuna göre, adam Pennsylvania’da baş ve boyun rahatsızlıklarını tedavi eden bir kliniğe gittiğinde ise sağlıklı görünüyordu.

60’lı yaşlarına gelen adam, son 12 ay içerisinde, “giderek kötüleşen ses kısıklığı” ve nefes darlığı çektiğini belirtti.

Adamın ses tellerini incelemek için doktorlar, videostroboskopi¹ adı verilen yüksek hızlı bir görüntüleme tekniği kullandılar. Bu muayene hastanın boğazını saran dokuda “şiddetli” bir şişlik ortaya çıkardı ve bu şişlik solunum sisteminin daralmasına neden oldu.

Doktorlar ayrıca adamın gırtlağından alınan doku üzerinde biyopsi yaptılar ve dokunun şişmiş, düzensiz ve dokunulduğunda “ufalanabilir” olduğunu, yani kolayca yırtıldığını onayladılar.

Örnek olarak alınan dokunun yakından incelenmesi, bağışıklık hücresi kümeleriyle çevrili ölü gırtlak hücrelerinin parçalarını ortaya çıkardı ve boğazdaki yoğun iltihaplanma nedeniyle hücrelerin öldüğü belirtildi. Muayene ayrıca, bağışıklık hücrelerinin çevrelediği ve yutmaya başladığı tomurcuklanan maya hücrelerini de ortaya çıkardı.

Bir Adamın Sesinin 1 Yıl Boyunca Kısılmasının Nedeni

Bir tanı testi mayayı Blastomyces dermatitidis; blastomikoz ( maya mantar hastalığı) adı verilen  enfeksiyona neden olan bir mantar olarak tanımladı.

B. dermatitidis, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre açık ortamlarda, tipik olarak nemli toprakta ayrışan ahşap ve yapraklarda büyür.

ABD’de, bu türler özellikle Ohio ve Mississippi Nehri vadilerini, Büyük Gölleri’ni ve St. Lawrence Nehri’ni çevreleyen alanlarda yaygındır.

Mantara maruz kalan çoğu insan hastalanmasa bile, havada asılı kalan B. dermatitidis sporlarını soluduktan sonra blastomikoz ortaya çıkabilir.

Direnci düşmüş bir bağışıklık sistemine sahip olanlar enfeksiyon riskini artırır ve hastalananlar tipik olarak mantar sporlarını soluduktan üç hafta ile üç ay sonra belirtileri geliştirirler.

CDC’nin belirttiğine göre,CDC’ye göre enfeksiyon bazen akciğerlere, cilde, kemiklere veya merkezi sinir sistemine, yani beyin ve omuriliğe kadar yayılabilir.

Adamın durumunda ise mantar, sıra dışı bir şekilde sadece gırtlağında büyüdü.

Doktorlar vaka durumunda, “İlk olarak 1918’de bildirilen Gırtlak Blastomikozu, nadir görülen bir akciğer dışı bulgudur.” diye belirtti.

Adamın solunum yolunun büyük ölçüde tıkanması sebebiyle soluk borusuna solunum tüpü ve midesine ise beslenme tüpü takılması için ameliyat edildi.

Mantar önleyici ilaç İtrakonazol için uzun süren bir reçete aldı ve iki ay süren takip randevusunda ses kısıklığı büyük ölçüde düzeldi ve beslenme tüpünü çıkardı. (İtrakonazol, bir dizi mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılan bir mantar önleyici ilaçtır.)

Beş ay süren takipte, videostroboskopi, adamın boğazındaki şişliğin geçtiğini ve ses tellerinin haraketlilik kazandığını ortaya çıkardı. Bu arada solunum tüpü de çıkartıldı.

(Videostroboskopi¹ prosedürü, gırtlak üzerinde yapılan invazif olmayan bir muayenedir. Laringeal muayenelerde altın standart olduğu düşünülmektedir. Videostroboskopi prosedürü, doktora ses tellerinizin hareket halindeki yavaş hareketli, büyütülmüş bir görünümünü sağlayan son teknoloji ürünü bir prosedürdür.)

Çeviri: SELİN ERKMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim, İnsan Ruhunun Nerede Olduğunu Açıkladı

Bilim, İnsan Ruhunun Nerede Olduğunu Açıkladı

Dünyanın Gelecekteki Para Birimi Dijital Olmayacak