Bir Kadının Sürekli Akan Sinüslerinin Aslında Beyin Sıvısını Sızdırdığı Ortaya Çıktı

Nebraskada yaşayan bir kadının boğazından aşağıya yıllardır akan sıvının sinüsleri değil, beyin sıvısı olduğu ortaya çıktı. Baş ağrısından uzun yıllardır şikayet eden kadın, durumundan endişelense de doktorlar onun alerji olduğunu söyledi ve ısrarcı olduğunda ise azarlandı.

KETV-7 ABC tarafından verilen rapora göre Kendra Jackson’ın boğazından aşağıya sıvının akmaya başlaması ve şiddetli baş ağrıları çekmesi 2013 yılında geçirdiği bir otomobil kazasından sonra başladı. Kazada orta dereceli bir kafa travması olan Jackson’ın yüzü arabanın kontrol paneline çarptı.

Jackson bu süre boyunca bir şeylerin yanlış gittiğini bildiğini, gittiği her yerde cebinde her zaman mendil taşıdığını belirtti. Yaşadığı sorunların soğuk algınlığının ötesinde olduğunu anladığında Jackson, tıbbi tavsiye aradı. Son olarak, Omaha’daki Nebraska Medicine’deki doktorlar, burun kanallarını ve sinüs boşluklarını araştırmak için kamera problarını kullandılar.

235 mililitre beyin omurilik sıvısı sızıntısı yapan küçük bir delik buldular

Jackson’ın kafatası ile burun delikleri arasında, her gün yaklaşık 235 mililitre beyin omurilik sıvısı (BOS) sızıntısı yapan küçük bir delik buldular. BOS, beyindeki özel ventriküllerde üretilen ve depolanan renksiz bir sıvıdır ve aynı zamanda omuriliğin merkez kanalını doldurur. Dolaşan CSF, kafatasındaki dokular ve kan damarları içinde ideal basıncı korumaya yardımcı olur ve patojenler uyarıcı olan bağışıklık hücrelerini dağıtır.

Son zamanlardaki araştırmalar, memelilerde, BOS’taki bir artışın beyin hücreleri arasındaki boşluklardan aktığını, esansiyel molekülleri taşıdığını ve toksik metabolik yan ürünleri ve hücre artıklarını çıkardığını göstermiştir. Bu süreç uyku sırasında gerçekleşir, dolayısıyla yeterli uyku ve beyin fonksiyonu arasındaki uzun süredir devam eden bağlantıyı açıklamaktadır.

Vücut sürekli olarak günde yaklaşık 500 mililitre CSF üretir. Beyin bu önemli sıvıyı bir sızıntıyla boşaltırken, beyin aslında kafatasının içine girer ve bu da Jackson’ın yaşadığı vurucu baş ağrılarına yol açar.

Neyse ki Jackson’un sızıntısı, deliği tıkamak için yağ dokusunun bir parçasını kullanan cerrahlar tarafından kolayca tamir edildi. Önümüzdeki aylarda izlenmesi gerekmesine rağmen, tam bir iyileşmenin meydana gelmesi bekleniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1850'li yıllarda çizilen resim zamanda yolculuğa mı işaret?

1850’li yıllarda çizilen resim zamanda yolculuğa mı işaret?

Midesinde Kurbağa Kalıntıları Olan Dinozor Türleri Bulundu!

Midesinde Kurbağa Kalıntıları Olan Dinozor Türü Bulundu!