Bir Psikiyatrist Aşkla İlgili 5 Sırrını Açıklıyor !

Üç kız çocuğu annesi olarak sık sık kendimi Taylor Swift’in akılda kalıcı şarkılarına eşlik ederken buluyorum. Şarkıcı, söz yazarı ve genel olarak bir süperstar olan Taylor Swift, inkar edilemez derecede büyüleyici aşk şarkıları yazmasıyla ünlüdür.

Sadece bir meleğin sesine sahip olduğu, son teknoloji ürünü bir görünüm ve sert bir tavır sergilediği için değil, aynı zamanda dürüst ve gerçek olduğu için de popülerdir.

Taylor, ham duyguyu şiirsel kelimelere dökme konusunda esrarengiz bir yeteneğe sahiptir. Şarkı sözleri evrensel olarak ilişkilendirilebilirdir. Genç yetişkinler bir Taylor Swift şarkısı duyabilir, favori sözlerini çıkarabilir ve kendi duygularını daha iyi bağdaştırabilir.

Bir Psikiyatrist Aşkla İlgili 5 Sırrını Açıklıyor !
Aşk Nedir, Psikolojik araştırmalar bize aşk hakkında ne söyleyebilir

Gençler, gerçekten aşık olmanın ne demek olduğunu keşfetme arayışlarında yalnız değiller

Psikiyatrist olarak tedavi ettiğim ergen hastaların çoğu ilk aşkı ve zor ayrılıkları deneyimliyorlar. Genç yetişkinler genellikle aşkı bulmak için derin bir özlem duyarlar. Erken romantik aşk tipik olarak aniden ve güçlü bir şekilde ortaya çıkar.

Ne yazık ki, hızlı başlayan ilişkiler de kolayca bitebilir. Asgari deneyimle, romantik ilişkiler içinde ilerliyorlar ve ayrılıklar sırasında da yoğun kalp ağrılarına karşı hassaslar.

Geçenlerde kızlarımı bir Taylor Swift konserine getirdim. Program boyunca konuşmalara kulak misafiri oldum. Ebeveynler ve çocuklar romantizmi, ayrılıkları ve aşkın zamana gerçekten yenik düşüp düşmeyeceğini tartışıyorlardı.

Ergenlik çağındaki ve üniversite çağındaki hastalarımın çoğu, duygularını anlamak ve açıklamak için genellikle yönünü Taylor Swift’in sözlerine çevirir.

Ne yazık ki, romantik ilişkiler yaşla birlikte kolaylaşmaz. Gençler, gerçekten aşık olmanın ne demek olduğunu keşfetme arayışlarında yalnız değiller. Yetişkinler ayrıca ilişkiler, evlilik ve boşanma ile ilgili konularda çalışmak için ofisimi ziyaret ediyor.

Pratik bir psikiyatrist ve aynı zamanda yaklaşık yirmi beş yıllık bir eş olarak, hastalara ilişkilerde yön tayin etmeleri için rehberlik edebiliyorum. Aşkı devasa, karmaşık bir duvar halısı olarak kabul ediyorum.

Aşkın dokusu, dostluk, mizah, destek ve anlayışın bir karışımıdır. Zorluklar, uzlaşma ve kabul, bu dokuyu yok etmez, bunun yerine daha güçlü ve daha zengin hale getirmek için kumaşa dokunur. Kendi 25. Evlilik yıl dönümüm yaklaşırken, yol boyunca öğrendiğim bazı dersleri paylaşmak için ilham duyuyorum.

Sonsuza kadar kavramını anlayın

Aşık olma aşaması, büyüsünde benzersizdir. Sevişme aşamasının sonsuza kadar sürmeyeceğini bilin ve kabul edin. Neyse ki, ilişki ve sevgi hala sürebilir! Sevgi karşılıklı bir irade eylemidir.

Siz ve eşiniz birbiriniz için en iyisini yapmak için sürekli olarak bilinçli seçimler yaparsanız, otantik, kararlı olan sevginiz galip gelecektir. Partnerinizi veya eşinizi desteklemek, beslemek ve sevmek için en iyi arkadaş olarak görün.

Bireysel ve ortak değerlerinize saygı gösterin

Uzun süreli ilişkilerde ve evliliklerde, ortak ve bireysel temel değerlerinize olduğu kadar birbirinize de sarsılmaz bir saygı göstermek çok önemlidir. Partnerinize bir karakter olarak yaklaşın. Güven, dürüstlük ve empati anahtar sözcüklerdir.

Eşiniz için önemli olan konulara aynı düzeyde hassasiyet göstererek, sevdiğiniz kişiye ne kadar değer verdiğinizi gösteriyorsunuz. Ayrıca, basit bir kelime olan “Üzgünüm”, “Seni seviyorum”dan daha güçlü olabilir.

Yakın ilişkinizi koruyun

Aşk Nedir, Psikolojik araştırmalar bize aşk hakkında ne söyleyebilir

Partnerinizle yakınlığı geliştirmenin ve sürdürmenin sayısız yolu var. El ele tutuşmak, merhaba öpücüğü vermek, derin sohbetler yapmak, mizahı araya dahil etmek ve göz teması kurmak, diğer önemli kişiye, ilginizin yanı sıra bölünmemiş bir dikkatiniz olduğunu gösterecektir.

Açıkça iletişim kurmak, yapıcı bir şekilde tartışmak, ne zaman uzlaşmanız gerektiğini bilmek ve çatışmayı saygılı bir şekilde çözümlemek önemlidir.

Karşınızdakini asla utandırmayın veya başkalarının önünde küçük görmeyin. Sorunları ele alırken, tonunuzu iyi ayarlayın ve amacınızı belirtmek için “Ben” ifadelerini kullanın. Partnerinizin ilgilerine, hoşlanmadıklarına ve savunmasızlıklarına karşı bilinçli, bilgili ve hoşgörülü olarak, onu desteklemekte, korumakta ve onurlandırmakta kararlı olursunuz.

Sosyal ağınızı güçlendirin

İlişkinizin dışında bir hayatın olması son derece önemlidir. Hayatınızı bir çift olarak birlikte kurmak heyecan verici ama aynı zamanda kendi benzersiz hobilerinize, arkadaşlarınıza ve ilgi alanlarınıza sahip olmak da çok önemlidir.

Tüm duygusal ihtiyaçlarınızı desteklemek için tek bir kişiye güvenemezsiniz. Her bir ihtiyacınız için nereye ve kime gidebileceğinizi anlayın.

Kendin olma özgürlüğünün tadını çıkar

Aşk Nedir, Psikolojik araştırmalar bize aşk hakkında ne söyleyebilir

Uzun süreli ilişkilerin beraberinde bir özgürlük kaybı getirdiğine dair yanlış bir algı var. Gerçekte, güçlü, kararlı bir ilişki, gerçekte olduğunuz kişi olmanız için size duygusal destek ve alan sağlar.

Sağlıklı bir ilişki bir sığınaktır; eve gelip kendini salıverecek bir yer. Gıptayla bakılan bir evlilik ya da ilişki, sınır tanımayan koşulsuz, karşılıklı bir sevgidir.

İlişkiler kolay değildir. Ancak buna değer. Taylor Swift’in söylediği gibi, “ve hayat aşkı zor gösteriyor. Riskler yüksek, sular dalgalı ama bu aşk bizim.”

Çeviri: Barış Oğuzcan

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Aşırı Kafein Tüketmenin 9 Yan Etkisi

    Aşırı Kafein Tüketmenin 9 Yan Etkisi

    Havaalanlarındaki X-Ray Cihazları Gerçekten de Tehlikeli Midir?