Bir Tuz Tanesi Kadar Küçük Yeni Ultra Kompakt Fotoğraf Makinesinin İnanılmaz Fotoğrafları !

Bildiğiniz üzere,bilimsel çalışmalarda yaratıcılığın artmasıyla kameralar da git gide küçülmekte.Ancak gelinen son noktada ortaya çıkan kameranın boyutunun minikliği için tuz tanesi kadar diyebiliriz. Ayrıca bu minicik kamera diğer birçok ultra kompakt kameradan kat kat iyi kalitede görüntüler üretmekte.

1,6 milyon silindirik direkle kaplı metasurface olarak bilinen bir teknolojiyi kullanan kamera, bu kameradan yaklaşık yarım milyon kat daha büyük olan geleneksel lenslerle çekilen görüntüler kadar iyi olan tamamen renkli fotoğraflar çekebiliyor.

Ve bu süper küçük mekanizma, minyatür yumuşak robotların dünyayı keşfetmesine yardımcı olmaktan; uzmanlara, insan vücudunun derinliklerinde neler olup bittiğine dair daha iyi imkanlar sunabilmeye kadar birçok çeşitli durumlarda yardımcı olma potansiyeline sahip.

Mevcut mikro boyutlu kamera (solda) ile yeni model (sağda) karşılaştırması. (Princeton Üniversitesi

New Jersey’deki Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimcisi Ethan Tseng, “Bu küçük mikro yapıları istediğinizi yapacak şekilde tasarlamak ve yapılandırmak oldukça zor oldu” diyor ve ekliyor “Geniş görüş alanı RGB görüntülerini yakalamaya yönelik bu özel görev için, daha önce milyonlarca nano yapının, işlem sonrası algoritmalarla birlikte nasıl birlikte tasarlanacağı belirsizdi.”

İleride,Bu Algoritmalar Sadece Görüntü İyileştirmeden Daha Fazlası Haline Gelebilir

Kameranın bir diğer özelliği, yakalanan görüntüyü iyileştirmek için donanımı hesaplamalı işlemeyle birleştirme yöntemidir: Sinyal işleme algoritmaları, aksi durumda bu boyuttaki kameralarda meydana gelebilecek bulanıklığı ve diğer bozulmaları azaltmak için makine öğrenimi tekniklerini kullanır.  Kamera, görüntüyü geliştirmek için yazılımı etkin bir şekilde kullanır.İleride, bu algoritmalar sadece görüntü iyileştirmeden daha fazlası haline gelebilir. Örneğin insan vücudundaki hastalık belirtileri gibi kameranın aradığı belirli nesneleri otomatik olarak algılamak için kullanılabilirler.

Bu işlem, kavisli cam veya plastik lensleri yalnızca yarım milimetre genişliğinde bir malzemeyle değiştiren metasurface yapısına eklenir. 1,6 milyon silindirik direğin her biri, optimum konfigürasyonu bulmak için kullanılan hesaplamalı modelleme ile kameranın önündekileri en iyi şekilde yakalamak için ayrı ayrı tasarlanmıştır.

Çok sayıda silindiri olan küçük kamera yüzeyinin bir illüstrasyonu. (Princeton Üniversitesi)

Çalışmaya dahil olmayan Mait-Optik’ten bilgisayar görüntüleme danışmanı Joseph Mait : “Yayınlanan çalışmanın önemi, istenen görüntüleme performansını elde etmek için meta yüzeyin milyonlarca özelliğinin boyutunu, şeklini ve konumunu ve algılama sonrası işlemenin parametrelerini ortaklaşa tasarlamak olan en zor görevi tamamlamaktan geçiyor.” diyor.

Gelecekte Cihazlar Oluşturmak İçin Tamamen Farklı Yollar Düşünebiliriz

Meta yüzeyin yapıldığı cam benzeri silikon nitrür, geleneksel elektronik üretim süreçlerine uyan bir malzemedir; bu,  süper küçük kameraların üretimini zaten var olan prosedürleri ve ekipmanı kullanarak büyütmenin çok zor olmaması gerektiği anlamına gelir.Dolayısıyla bunu laboratuvardan ticari üretim hattına taşımak için daha gidilecek çok yol olsa da, bunun mümkünlüğüne dair işaretler olumlu.  Ve yapıldıktan sonra, gerçekten iyi bir fotoğraf çekebilen süper küçük kameralara erişimimiz olacak!

Minyatür kameralar için başka bir potansiyel kullanım daha vardır, örneğin: Tüm yüzeyleri kameralara dönüştürmek için bir kaplama tabakası olarak kullanmak, bir dizüstü bilgisayar ekranının üzerinde veya bir akıllı telefonun arkasında geleneksel bir kameraya olan ihtiyacı ortadan kaldırmak.

Princeton Üniversitesi’nden bilgisayar bilimcisi Felix Heide, “Tek tek yüzeyleri ultra yüksek çözünürlüğe sahip kameralara dönüştürebiliriz, böylece artık telefonunuzun arkasında üç kamera değil de telefonunuzun tüm arkasında dev bir kamera olur”

“Gelecekte cihazlar oluşturmak için tamamen farklı yollar düşünebiliriz.”

Çeviren: Şevval Kurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Her İnsanın Benzersiz Bir Beyin Anatomisine Sahip

Her İnsanın Benzersiz Bir Beyin Anatomisine Sahip

Yapay Zeka Saf Matematikte Daha Önce Görülmemiş Modelleri Keşfediyor