Bir Uzaylıya Sormak İsteyebileceğimiz 10 Soru

Herhangi bir bilim gazetecisi uzaylıların Dünya’da belirmesinden memnun olacaktır. Bu gelmiş geçmiş en iyi olay olurdu. Ve tabii ki birçok bilim gazetecisi, uzaylı işgaline tanıklık etmek isteyen okuyucular tarafından uzaylıların gerçek olduğu konusunda uyarıldı.

Uzaylı tarafından ziyaret edildiğimiz haberlerinin gerçek olmasını dileyen birçok bilim gazetecimizin yanında, aramızda bu haberlere inananlarımız da var.

Bu duruma en uygun şey ise, uzaylı konusunda bir bilir kişiyle röportaj yapmak yerine, uzaylının kendisiyle yapmaktır.

Fizikçiler, Uzaylıları Neden Göremediğimiz Hakkındaki Teorilerini Açıkladı

Herhangi bir uzaylının, habercilerin bazı zor sorularına cevap vermek istememesi durumunda röportajı yapma konusunda istekli olurdum. Tek şartım, uzaylının yüksek kaliteli bir maske takması ve bir burnu varsa onu kapatması.

Böyle bir röportajın olmayacağı konusunda iddia etmek epey mantıklı olacaktır. Ama her ihtimale karşı soruları hazırlamış olmak da iyi bir fikir. İşte benim uzaylıya sorabileceğim 10 soru ve onların muhtemel cevapları şu şekilde:

Sorular

1: Adınızı nasıl heceliyorsunuz?

“Hecelemek mi? Öyle bir şey yok, bir adımız vardır ya da yoktur.”

2: Dünyanın astronomik bilgisine göre, siz nereli oluyorsunuz?

“Teegarden b.” *

3: Dünyaların savaşı (The War of the Worlds) filmini henüz izlemediniz mi?

-“İki versiyonu da izledim. Tom Cruise bir Gene Barry değil. Galaksi Savaşçıları (Galaxy Quest) daha gerçekçiydi açıkçası.”

4: Kuantum Mekaniği hakkında en iyi yorumlaman nedir?

“Kuantum Mekaniği, doğanın neden-sonuç determinizmini sergilemesi gereken ön yargı olmadan formüle edilirse başka özel bir yoruma ihtiyaç duymaz.

Her şey, bir fonksiyonun evrimini dikte eden sürekli bir parametreden ziyade  zamanın doğasını bir yenilik kaynağı olarak anlamakla ilgilidir. Rastgelelik veya belirsizlik dediğiniz şey, bilgi yaratma dediğimiz şeydir. Dünyalı bilim insanlarınızdan birkaçı bu fikri biraz yakalamaya başladı.”

5: Covid-19 ya da herhangi başka ciddi hastalığa sebep olan hastalıktan siz mi sorumlusunuz? Ve bu konuda üzgün müsünüz?

“Muhtemelen birkaç hastalığı biz getirmişizdir ama siz de bizi tütüne alıştırdınız.”

6: Bu elbiseye bakınca mavi ve siyah mı görüyorsun beyaz ve altın sarısı mı?

“O elbiseyi başka yürüttüğümüz işlerden dikkatinizi dağıtabilelim diye biz icat ettik.”

7: Hangi bilimsel teorik atılım, yıldızlararası seyahat için kullandığınız teknolojiyi mümkün kıldı?

“Bu aslında kuantum sorusuyla ilgili. İçgörü, kalkülüsün temelindeki süreklilik matematiğinin, mümkün olan tek mantıklı matematiksel sistem olmadığını fark eden vulkanlardan* geldi.

Sezgisel matematik dediğimiz şeye ihtiyacınız var bahsettiğim gibi. Gerçek sayıların bu hantal sonsuzluğundan kurtulduktan sonra kuantum kütle çekimi gibi birçok şeyi çözmek kolaydır. Teknoloji orada devreden çıkıyor.”

8: P-değeri’ni* doğru bir şekilde tanımlayabilir ve bilimsel çıkarımlar yapabilmek için sınırlamalarını açıklayabilir misiniz?

“Yıllardır size P değerinin ne kadar gereksiz olduğuyla ilgili ip uçları vermeye çalışıp duruyoruz. Bir gezegende hala P değerini kullanan bilim insanları varsa, o gezegeni federasyonumuza kabul etmeyiz.

Bir p değeri, deneyinizde yer alan diğer tüm varsayımlar göz önüne alındığında geçersiz bir sonuç elde etme hipotezi doğruysa, gözlemlenen bir sonuç veya daha aşırı bir sonuç elde etme olasılığıdır.

Boş ve gereksiz bir hipotezin doğru olup olmadığı hakkında size hiçbir şey söylemez. Sadece sonucunuzun şaşırtıcı olup olmadığı hakkında bir ipucu verir. Şaşırtıcı ve bu nedenle yanlış olabilir veya şaşırtıcı ve doğru olabilir.”

9: Yüksüz bir kırlangıcın havadaki sürati nedir?

“Ne demek istiyorsun?”

10: Neden sosyal medyanın bize verdiği zararı etkisiz hale getirmek için yapay zeka geliştirmediniz?

– …

Ve uzaylı kaçar.

Teegarden b.*: Teegarden’in Yıldızı b, Güneş Sisteminden yaklaşık 12 ışık yılı uzaklıkta M-tipi bir kırmızı cüce yıldız olan Teegarden’in Yıldızı’nın yaşanabilir bölgesinde yörüngede bulunan bir dış gezegendir.

Vulkanlar*:Uzay Yolu dizisinde yer alan kurgusal bir dünya dışı insansı türdür.

P değeri*: İstatistikte, bir istatistiksel modele bağlı olarak gözlemlenen örneklem sonuçlarının ne kadar aşırı olduğunu ölçmek için kullanılan bir fonksiyondur.

Editleyen: Aksel Deniz Günal

Dünya’ya Ve Kendinize Bakış Açınızı Değiştirecek 7 Gerçek

Rüya Yorumlarının Bilimsel Temeli Var Mıdır?