içinde ,

Bu animasyon tüm Buzlar Erirse Dünyanın Nasıl Görüneceğini Göstermektedir

NASA , 2015 yılında, Dünyadaki okyanus hacimlerinin beklenenden daha hızlı arttığını ortaya koydu. Uzay ajansı, önümüzdeki yıllarda en az 90 cm deniz seviyesine yüksekliği “kapatacağımızı” söyledi.
Bu, başlı başına milyonlarca insanı yerinden etmek için yeterli olacaktır, ancak bu eğilim devam ederse ve tüm kutup buzullarımız ve diğer buzullar erirse, okyanusların akıllara durgunluk veren, 65,8 metre (216 fit) seviyesine yükseleceği tahmin edilmektedir.

Peki bütün bu su nereye gidecek?

Business Insider video ekibi, bizi, tüm kıtaların buz olmadan nasıl görüneceğini sanal bir tura çıkarmak için bu hareketli haritayı yarattı ve bunun korkunç bir şey olduğunu kabul etmek zorundayız.
İlk önce görünen alanların bazıları muhtemelen şaşırtıcı değildir – alçakta bulunan adalar ve Venedik gibi suya bağımılı şehirlerin ortadan kalkması daha hızlı olacaktır.

Ve ilk bakışta, gezegen gerçekten o kadar farklı görünmüyor. Ancak dünya Asya’nın tam ortasındaki noktaya geldiğinde, Calcutta ve Shanghai gibi dev şehirler okyanusa tamamen kaybolduğunda (yaklaşık 19 milyon insanın birleşik bir popülasyonu) işler oldukça ciddileşiyor.
Ve ABD’nin daha da küçüldüğünü söyleyebiliriz. Florida’ya ise hoşçakal öpücüğü verebilirsiniz. En şok edici olan şey, bu haritanın olası bir geleceğin çılgınca bir yansıması olmadığıdır.
Tabi ki, hayatımız boyunca işler böyle gözükmeyecek, ancak bilim adamları sürekli olarak üzerinde buz olmayacak bir geleceği önceden tahmin ettiler.

National Geographic’in 2013’te bildirdiği gibi, Dünya’daki kabaca 20.8 milyon kilometreküp buzun erimesi muhtemelen en az 5.000 yıl alacaktır. Ve dürüst olmak gerekirse, atmosferde bu kadar fazla ısınmaya yetecek kadar karbon olsaydı, deniz seviyesinin yükselmesi muhtemelen endişelerimizi en aza indirirdi.
Çünkü ; Gezegenin ortalama sıcaklığının 26.6 santigrat derece civarına ulaşacağı tahmin ediliyordu. Şu anda 14.4 santigrat derece. Bu sıcaklı seviyesi , bitkiler ve hayvanların yaşam ortamlarına zarar verir. Fakat hepimiz bu tür görüntüleri ve varsayımları daha önce defalarca duymuş olsak da, davranışlarımızın gezegenimizin fiziksel şekli üzerindeki etkisini kendi gözlerimizle görmemiz farklı olacaktır. Bu animasyon böyle bir etki yapıyor.
İzleyin ve Büyük Bariyer Resifi, Venedik ve Maldivler gibi harikaları tüm ihtişamlarıyla görebileceğimiz bir zamanda hayatta olduğumuzu hatırlayalım. Bu hikayenin bir sürümü ilk olarak Eylül 2015’te yayınlandı.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Buzulların erimesi hava koşullarında aşırı değişikliklere neden olabilir
İklim bilimciler, küresel ısınmanın Himalaya buzullarını eriteceği uyarısında bulundu
Antarktika’da eriyen buzulların altında devasa bir çukur olduğu tespit edildi
Kanada’daki buzullar 50 yıl içinde yüzde 80 eriyecek
Editör / Yazar: Nalan YILDIZ
Kaynak: https://www.sciencealert.com/disturbing-animation-shows-what-earth-would-look-like-if-all-the-ice-melted

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum