Güneş Enerjisi Kullanarak Deniz Suyundan Tuzu Arındıran Cihaz

Bu Cihaz, Güneş Enerjisi Kullanarak Deniz Suyundan Tuzun % 100’ünü Kaldırıyor!

Tuzlu suları deniz suyundan arındırmanın ucuz ve pratik yollarını bulmak, dünya çapında 844 milyon insanın temiz suya düzenli erişimi olmadan potansiyel olarak yardımcı olabilir. Bilim insanları bunu yapmak için yeni bir nano ölçekli yöntem buldular.

Işık emilimi için karbon nanotüplerle (yüzey alanları çok geniş-1 gram 500 metrekare yer kaplar-ışığı absorbe eden madde) kaplanmış süper hidrofilik filtre kağıdından yapılmış küçük bir disk kullanılır.  Ve bu yeni teknik güneş ışığından başka bir şey yapmaz ancak orijinal sıvıdaki tuzun neredeyse yüzde 100’ünü çıkarabilir.

YÖNTEM

Yeni yaklaşım geleneksel bir yönteme dayanıyor; Tuzu ve diğer saf olmayan maddeleri geride bırakarak su buharlaşana kadar ısıtılmalı ve o şekilde tutulmalıdır. Güneş’ten gelen enerjiyi kullanarak suyu buhara dönüştürmek için ve o enerjiyi verimli bir şekilde ısıya dönüştürmek için güneş enerjili termal malzemeler kullanılmalıdır.

Ancak, bu termal malzemeler buharlaşan sudan gelen tuz kristalleri ile kaplanırsa, her şey durma noktasına gelebilir. Yeni yöntem, tuzları toplandıkları ve işlemden çıkardıklarında, verimliliği düşürmelerini önlemek için sabit bir su buharlaşma oranını koruyarak bu sorunu başarıyla çözmektedir.

Yani burada sahip olduğumuz şey ucuz, pratik ve etkili bir tuzdan arındırma yöntemidir. Güneş ışığından güç aldığından, bu tekniği kullanan cihazlar,elektriğe güvenilir erişimi olmayan yerlerde özellikle avantaj sağlayabilir.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nden kimya mühendisi Xiwang Zhang:

Bu Cihaz, Güneş Enerjisi Kullanarak Deniz Tuzunu % 100 Kaldırıyor!

“Bizim çalışma sonuçlarımız, güneş buharı üretim teknolojisi konusunda,deniz suyunu tuzdan arındırma ispatında,atık sulardan kaynakların geri kazanımında ve sıfır sıvı kaybında bir adım daha ileri gitti.

Bu araştırmanın, milyonlarca insana temiz ve güvenli su sağlama, atıkların çevresel etkilerini aydınlatan ve kaynakları atıktan geri kazanan pasif enerjinin bu yollarla daha fazla araştırma yapmak için başlangıç ​​noktası olabileceğini umuyoruz.”dedi.

Yeni sistem, tuzlu suyu buharlaşma diskine taşımak için 1 milimetre (0.04 inç) çapında bir pamuk ipliği kullanır; burada saf su tutulur ve tuzlar kenarlara doğru itilir.

Bunların hepsi güneş ışığından yararlanır. ( testlerde araştırmacılar tüm güneş spektrumu boyunca yüzde 94’ün üzerinde ışık emilimini ölçtü ) Ve bu sayede güneş ışığı mevcut olacağı her şeyi iyi bir şekilde kullanır.

Zhang’ın New Atlas’a söylediği gibi, yenilikçi (yenileyici,inovatif ) yeni cihaz, metrekare başına (10.8 feet kare) ,yüzey alanı başına 6-8 litre (veya 1.6-2.1 galon) temiz su üretme kapasitesine sahip. Daha sonraki zamanlarda ise bilim insanları bu üretim oranını yükseltmek istiyor.
Son zamanlarda gördüğümüz tek ilginç tuzsuzlaştırma yöntemi değil aslında; Geçen yıl ABD’den bir ekip, Ölü Denizden alınan su üzerinde çalışacak kadar güçlü olan deniz suyundan tuzu uzaklaştırmak için hidrojel bazlı, güneş enerjili bir teknik üretti. İlgili: Ölüdeniz ‘deki Tuz Kristallerinin Gizemi Çözüldü.

Yalnız bu ekibin zorluğu, hem sistemleri yerleştirmek, hem de ne kadar su işleyebilecekleri bağlamında, onları pratik hale getirmek için bu tür yöntemleri geliştirmekti. Yani sistemin daha pratik hale gelmesi ve işleyebilecekleri su miktarı üzerinde gelişime ihtiyaçları vardı.

Zhang, “Su güvenliği, özellikle nüfus arttıkça ve iklim değişikliğinin etkileri şekillendiğinde, dünyanın 21. yüzyılda karşılaştığı en büyük zorluk” diyor. “Gelişmekte olan ve az kaynağa sahip topluluklar bu faktörlerin etkilerini en çok hissederler.”

SONUÇ

“Su arıtımında güneş enerjisinden faydalanmak, bazı topluluklardaki temiz su kıtlığına değinmek için çevremizden veya kaynaklarımızdan ödün vermeden sürdürülebilir çözümlerden biri olarak kabul edildi.”  Araştırma Energy & Environmental Science‘da yayınlandı.

ÇEVİRİ: AHMET YAHYA KARATAY

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Solar Teknolojinin Yeni Güneş Paneli Milyonlara Elektrik, Temiz Su Verebilir

Araştırmacılar, deniz suyundan hidrojen yakıtı üretiyor

Dünyanın Yeni Kurtarıcısı: Nükleer Enerji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Eleştirilere açık biriyim,yorumlarınıza saygı gösteriyorum.3 saatimi alan bu makalede çoğu cümleleri açık hale getirmeye çalıştım isterseniz sizler orjinali google translate e yazın sonra bu makaleyi okuyun,aynısını mı okuyup anlayacaksınız merak ediyorum.Birde spesifik noktalara değinirseniz kendimi düzeltmeye gayret göstereceğim,buna emin olabilirsiniz.:)Sonuçta bizler de insanız ,hata yapabiliriz.
    Tüm okuyuculara iyi günler,iyi okumalar.Teşekkür ederim.

5G Nedir? 5G Teknolojisi Nasıl Çalışır, Tehlikeli midir?

Sinirbilimciler Beynin Metronomu Gibi Davranan Nöron Tipini Keşfettiler