Bu Genetik Keşif, Daha İyi Bir Bağışıklık ve Daha Uzun Ömür İçin Sonuçlar İçeriyor

Toprakta bulunan şeffaf bir nematod olan Caenorhabditis elegans ile çalışan Washington State Üniversitesi Elson S. Floyd College of Medicine’deki araştırmacılar, sinir sisteminin bakteriyel enfeksiyonlara cevaben minik kurtçuk cildini, deri benzeri bir dış bariyerle kontrol ettiğini bulmuşlardır.

Biyolojik araştırmalarda model bir organizma olarak kullanılan C. elegans, nispeten basit bir yapıya sahipken, insanlar dahil daha karmaşık memelilerle bazı genetik benzerlikleri paylaşmaya devam etmekte, bu yüzden bu keşif, insan sağlığı için de anlam taşımaktadır.

Bu Genetik Keşif, Daha İyi Bir Bağışıklık ve Daha Uzun Ömür İçin Sonuçlar İçeriyor

“Çalışmamız, solucanın insan derisi gibi fiziksel bir bariyerin enfeksiyonlara yanıt vermediği, ancak vücudun bir patojene karşı doğuştan gelen savunmasının bir parçası olduğu geleneksel görüşüne meydan okuyor” dedi.

“Enfeksiyon sırasında nematodun kütikül yapısını değiştirebildiğini ve savunma yanıtının sinir sistemi tarafından kontrol edildiğini gösteriyoruz.”

Gen susturma ve CRISPR Gen Düzenleme teknolojisi Kullanıldı

Sun ve arkadaşları, npr-8 adlı bir gene bağlanan bir reseptörün, nematod kütikülünün ana yapısal bileşenleri olan kollajenleri, proteinleri düzenlediğini göstermek için gen susturma ve CRISPR gen düzenleme gibi teknolojiler kullandılar.

NPR-8 alıcısı çıkarılmış olan nematodlar, zatürre, salmonella enfeksiyonlarına neden olan patojenlere maruz kaldıklarında daha uzun süre hayatta kalırlar.

Sun’ın Laboratuvarı’nda doktora yazarı ve doktora sonrası araştırmacı olan Durai Sellegounder, “Nematodlar için dış hakaretlere karşı ilk savunma hattı olarak görev yapan sağlıklı bir kütikülün korunması önemlidir” dedi.

“Birçok patojen, bu engeli yok etmeye ve enfeksiyon kurmaya çalışan kötü proteinler üretir. Sonuçlarımız, sinir sisteminin bu saldırıları tespit edebileceğini ve bu koruyucu yapıyı yeniden yapılandırarak veya güçlendirerek yanıt verebileceğini göstermektedir.”

Bu Genetik Keşif, Daha İyi Bir Bağışıklık ve Daha Uzun Ömür İçin Sonuçlar İçeriyor

Kolajenler, memelilerde bulunan en bol proteindir ve azalan kollajen seviyeleri yaşlanma ile ilişkilidir. İnsanlar için, kolajen kaybı, sadece çirkin kırışıklıklardan daha fazla sorun yaratabilir. Nematodlarda yalnızca bir “hücre dışı matris” varken, insanlar her organda hücre dışı bir matrise sahiptir ve bu matris çok sert veya çok gevşekse zararlı olabilir.

WSU çalışmasının sonuçları, kollajenlerin patojen enfeksiyonunun savunmasında önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca araştırmacılar, kollajenlerin nöral düzenlemesinin de genel uzun ömürlülükte bir rol oynayabileceğini belirtmektedir. Bir sonraki hedefi, altta yatan savunma müdahale mekanizmalarını anlamaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çinli Bilim İnsanları Tarafından Yapılan 10 Genetik Başarı ve Bulgu

Marketlerden Alınan Domateslerin Lezzetsiz Olmasının Genetik Nedeni Bulundu

Derisiz Doğan Nadir Genetik Hastalığı Olan Bebek

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İnsanların, Uzay Uçuşunda Yeni ve Ciddi Bir Sağlık Riski Bulundu!

Bilim İnsanları, Bilimsel Amaçlar İçin Farelere Araba Kullanmayı Öğretti!