Bu İnanılmaz Derecede Nadir Opal, Fosilleşmiş Bir Böcek İçeriyor

Gemologist Brian Berger, Endonezya’daki Java adasında bir pazarda son derece görkemli bir opal fark etti. Taş inanılmaz canlı renkleriyle son derece dikkat çekiciydi.

Ancak asıl önemli olan içerisinde sıkışan bir böceğin olmasıydı. Bu son derece nadir örnekte böcek bir ağaç reçinesine gömüldü.

Binlerce yıl boyunca, yüksek basınca ve tortu tabakalarının altındaki sıcaklıklara maruz kalan reçine daha sonra bir kehribar haline geldi.

Bu süreç milyonlarca yıl sürmektedir ve özellikle reçine organik bir madde içeriyorsa çok sayıda spesifik koşul gerekmektedir.

Kehribarla kaplı olan böcekler iyi bilinmektedir ve oldukça boldur.

Ancak bulunan örnekte ikinci bir işlem söz konusuydu ve kehribar opalizasyon adı verilen bir süreç sonunda yanar döner gökkuşağı renkleriyle zenginleşti.

Böyle bir yapı son derece nadirdir ve bu opalin içerisindeki böcek yapısı bozulmadan iyi korunmuş şekilde duruyor.

Bilim insanları opallerin nasıl oluştuğu hakkında çok fazla şey bilmemekle birlikte, opalizasyon işlemi genellikle silikon dioksit ile suyla birleştirilerek maddenin bir silika mineraline dönüştürülmesini içerir.

Tahta, kaya, kabuk ve hatta fosilleşmiş dinozor kemikleri oluşabilir. Örneğin, “PiyosyenEric” , tarih öncesi bir su sürüngeninin müthiş bir opalize fosilidir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, amber ve opalizasyonun her ikisinin de eski ağaç reçinesi yığınında gerçekleşmesi inanılmaz derecede nadirdir ki bu örnek aynı zamanda bir böcek de içeriyor.

Aslında bulunan bu nadir opal şimdiye kadarki en nadir örneklerden bir tanesidir.

Taşın sahte olmadığından emin olmak için Berger, opali Amerika’ya GemologicalInstitute’e inceleme için gönderdi. Bu sayede opalin gerçek olduğu kanıtlandı ve enstitü bunun şimdiye kadar bu özelliklerde inceledikleri tek örnek olduğunu ifade etti.

Brian Berger, ‘Bunun değeri paha biçilemez. Bu noktada satılabileceğini sanmıyorum.

Ancak keşfin dünyayla paylaşılabilmesi için en iyi yolun bu opali sergilenmek üzere bir müzeye vermek olduğunu düşünüyorum’ dedi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Bir Adamın Koku Alamamasının Nedeni Burnunda Büyüyen Dişiymiş

    Amazon Kabilesinin Son Üyesi

    Amazon Kabilesinin Son Üyesi Yalnız Öldü !