Bu Kadının Avuç İçi, Bir Çeşit Kanser Belirtisi Olarak Nitelendirildi

73 yaşındaki kadın ellerindeki acı verici lezyon şikayetiyle dermatoloji uzmanına gittiğinde, bu durumun kadının sağlığının yerinde olmadığını gösteren sinyallerden yalnızca biri olduğu anlaşıldı.

Kadın yaklaşık bir yıldır öksürüyordu ve son 4 ay içerisinde 5 kilo kaybetmişti. Bu semptomlar herkes için katlanılması zor semptomlardır ancak 30 yıldır her gün bir paket sigara içtiği bilinen yaşlı bir sigara tiryakisi için bu durum daha da zordur. Ancak adını kliniğe getiren semptomlar bunlar değildi, kadının ellerindeki garip izler, acı ve kaşınma hissiydi.

Doktorları vaka raporunda ‘’ fiziksel incelemede palmar yüzeylerinin kadifemsi görünümünün ve cildin bombelenmesinin yanı sıra ellerindeki çizgilerin kıvrımlarında keskin sınırlandırılmalar olduğu görüldü.’’ şeklinde yazdı.

Bu Kadının Kadifemsi Avuç İçi Bir Çeşit Kanser Semptomu Olarak NitelendirildiBuna benzer kadifemsi avuç içleri ‘’ işkembe avuçlar’’ olarak bilinen nadir bir tıbbi durum olarak bilinir. Böyle denmesinin sebebi kırışık ve pürüzlü görünümlerinin inek, domuz, koyun gibi hayvanların mide astarlarına benziyor oluşudur.

Bazen akantozpalmaris olarak da adlandırılan bu işkembe avuç içleri, cildin hiperpigmentasyon nedeniyle anormal bir şekilde kararması (akantoznigrican’larda olduğu gibi) veya anormal şekilde kalınlaşması olarak  (palmoplantarkeratodermada olduğu gibi) cilt bozukluğu alt kategorilerine girer.

Kadifemsi yüzeyler her zaman kaşıntılı ve acı verici olmazlar. Ciltteki değişimlerin nedeni kesin olarak bilinmiyor olmasına rağmen, belirgin kabarıklıklar genellikle bir çeşit iç malignite ile ilişkilendirilir. Ayrıca bu tip vakaların %90’ından fazlası kanser teşhisi alıyor.

Kadın kemoterapi ve radyasyon terapisi almaya başladı

Çoğunlukla işkembe avuçlar mide kanseri veya akciğer kanseriyle örtüşür. 73 yaşındaki Brezilyalı kadında bilgisayarlı tomografi taraması kadının akciğerlerinde düzensizlikler olduğunu gösterdi.
Daha sonra yapılan biopsiyle adenokarsinom teşhisi konuldu ve kadın kemoterapi ve radyasyon terapisi almaya başladı.

Işkembe avuçlar için bilinen bir tedavi yöntemi yok ancak kadının doktoru böyle görünmelerine neden olan hastalığı ilk dönemindeyken tedavi etmenin her zaman olmasa da ciltteki semptomun kaybolmasını sağlayabileceğini söylüyor.

Doktorlar işkembe avuç lezyonlarının kanser tedavisiyle çözülebileceğini söylüyorlar ancak bu kadındaki lezyonların kemoterapiyle veya yüzde on üre içeren merhemle azaltılamadığının da altını çiziyorlar.

Bu Kadının Kadifemsi Avuç İçi Bir Çeşit Kanser Semptomu Olarak Nitelendirildi

Daha önemlisi, kadının dermatoloji polikliniğine geldiği günden 6 ay sonrasında doktorlar kanserinin ilerlediğini gördüler. Rapor yazılırken kadın ikinci kemoterapi kürünün başındaydı. İkinci kürün başarılı olup olmadığı bilinmiyor ancak hastanın yaşadığı bu durum böylesine nadir bir cilt probleminin ne kadar önemli olabileceğini ve görülmeye başlandığında ne kadar ciddiye almamız gerektiğini gösteriyor.

‘’ dahası, hastaların %40’ından fazlasında işkembe avuç içleri önceden teşhis edilmemiş bir malignitenin özelliği olarak düşünülüyordu.’’ (bilim insanlarının 1989 yılında yapılmış bir çalışmada gözlemlediği kadarıyla)

‘’ Bu nedenle, işkembe avuç içi olan tüm hastalar, özellikle akciğer veya mide karsinomu olmak üzere ilişkili bir malignite için tam bir teşhis çalışması ile değerlendirilmelidir.’’

Bulgular The New England Journal of Medicine’da rapor edildi.

Çeviri: Hacer Sezgin

Bunlar da ilginizi çekebilir:

El Damarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Soğuk Havalarda Tetiklenen Bir Kadında Görülen Nadir Kan Hastalığı

Bir ofis çalışanının 20 yılda nasıl görünebileceğini gösteren Emma ile tanışın.

Korkutucu Bir Vaka, Boynumuzu Kütletmenin Neden Bizi Öldürebileceğini Gösteriyor

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    İrfan Mavruk

    İrfan Mavruk: Türkiye’de Deli Amerika’da Dâhi Türk Adanalı

    Soğuk Havalarda Tetiklenen Bir Kadında Görülen Nadir Kan Hastalığı

    Soğuk aglütinin hastalığı: Bir Kadında Görülen Nadir Kan Hastalığı