Bu Kan Damarı Hastalığı Meme Ağrısına Sebep Olabilir, Emzirmeyi Engelleyebilir

Yeni bir rapora göre, parmakları çok etkileyen bir kan damarı bozukluğu meme uçlarında da ortaya çıkabilir ve emzirme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Rapor yazarları, Raynaud fenomeni (veya Raynaud’un hastalığı) olarak bilinen bu durumun genellikle meme başını etkilediğinde tanınmayacağını belirtti. Her ne kadar Raynaud’un meme başı yaygın olmasa da, çalışma yazarları farkındalığın artması ve durumun daha iyi teşhisini istedi. Wisconsin Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Halk Sağlığı Üniversitesi’ndeki bir kadın doğum uzmanı ve jinekolog olan Dr. Katherine Sampene ve raporun kıdemli yazarı, eğer tespit edilmezse, “emzirmenin sağlık yararlarından daha fazla oranda zararı görülebilir ”dedi. “Kadınların [emzirmede] başarılı olmalarına yardımcı olabilirsek, annelerin ve bebeklerin sağlığını iyileştirebiliriz.”

Raynaud fenomeni


Raynaud fenomeni, kan damarlarının soğuğa veya strese yanıt olarak daralmasına ve bazı bölgelere kan akışının azalmasına neden olur, der. Hastalık en sık olarak parmakları etkiler, ancak nadir durumlarda, Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre burun, kulaklar, dudaklar ve meme uçlarını etkileyebilir. Kan akışının azalması tipik olarak, etkilenen bölgelerin kısa süre beyaz veya maviye dönmesine neden olur. Kan akışı geri döndüğünde, etkilenen bölgeler kırmızıya dönebilir ve insanlar bölgede zonklama, karıncalanma veya yanma hissi olduğunu söylüyor. Genel olarak, tedaviler yaşam tarzı değişikliklerinden ciddi durumlarda kan akışını iyileştiren ilaçlara kadar değişebilir. Obstetrics & Jinekoloji dergisinin Mayıs sayısında yayınlanan yeni raporda, Raynaud’un meme başı fenomeniyle ilgili son iki durumu anlatıldı.

Bir durumda, 32 yaşında bir kadın, bebek sahibi olduktan kısa bir süre sonra doktoruna gitti; meme uçlarının bazen çok mor olduğunu bildirdi. Bunun normal olup olmadığını bilmek istedi; ayrıca anne sütünü pompalarken bazen ağrı yaşadığını söyledi. Doktorları, rapora göre, meme uçlarının meme muayenesi sırasında koyu mor renkte göründüğünü gözlemledi. Fakat hasta birkaç dakika içinde muayene elbisesini kapattıktan sonra, renk değişimi neredeyse tamamen ortadan kalktı. Isındıktan sonra renkteki bu hızlı değişim, doktorların Raynaud’un meme başı fenomenini açıkça teşhis etmesini sağladı. Doktorlar, kadının durumunu iyileştirmek için bazı basit adımlar atmasını tavsiye etti; örneğin, süt pompalarken göğüslerini sıcak tutmaya özen göstermesinin, görülen semptomları iyileştireceğini söyledi.

İkinci durumda, hamile bir kadın doktorlarına, meme başı renk atmasının yanı sıra meme ucunda bıçaklama ve zayıflatıcı bir ağrı yaşadığını söyledi. Şimdi, 17 haftalık hamile, yine aynı semptomları var. Doktorlar, Raynaud meme başı fenomenine sahip olabileceğinden şüpheleniyor ve yüksek tansiyon için aldığı ilacı, kan damarlarını gevşeterek çalışan ve hem yüksek tansiyon ile hem de Raynaud’un tedavisini destekleyen farklı bir ilaca değiştirmeyi denemeye karar verdi.Bu yeni ilaçla, hızlı bir rahatlama yaşadı ve bebeği geldiğinde, acı çekmeden emzirebildi. Tanı konmamış durum Sampene, jinekologların meme şikayetlerinin nasıl yönetileceği konusunda yoğun bir eğitim aldıklarını söyledi. Sampene Live Science’a tıbbi eğitim programlarında“ bir odaklanma alanı olmamıştır ”dedi.Bunun yerine, hemşirelik ve meme ağrısı sorunları genellikle hemşirelere veya emzirme danışmanlarına yönlendirilir.

Sampene, hemşireler ve emzirme danışmanlarının kadınlar için “harika kaynaklar” olmasına rağmen, hastalar hala semptomlarını ilk olarak doktorlarına aktardığını söyledi. Bir doktor konuyla ilgili eğitim almamışsa, “bu, hastalara yardım etmek için kaçırılmış bir fırsat olabilir” dedi. Hastalar meme ağrısını bildirdiğinde, yeni rapor yazarları bu hastaların tam bir öyküsünü alır ve bu da semptomlarının sıcaklık değişiklikleriyle ilişkili olup olmadığı hakkında soru sorar.(Sıcaklık değişimi Raynaud’un teşhis edilmesinde her zaman gerekli değildir.) Rapor, “Meme ağrısı ile başvuran kadınlarda dikkatli bir anlatım ve fiziki sorun olması gerekir, çünkü tanı ve tedavi, emzirmenin devam etmesine ve semptomların hafifletilmesine yardımcı olur” diyor.
Editör / Yazar: Burcu AKIN
Kaynak: https://www.livescience.com/65345-nipple-pain-raynauds-phenomenon-breast-feeding.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arılar Nasıl Bal Yapar?

Yapay zeka kronik hastalığa bağlı erken ölümü tahmin edebilir!: Yeni bir araştırma, kronik hastalığa bağlı erken ölümü tahmin etmeyi kendi kendine öğrenebilecek yetenekli bilgisayarların gelecekte önleyici sağlık hizmetlerini büyük ölçüde geliştirebileceğini ileri sürüyor.

Yapay Zeka Ölüm Tarihinizi Tahmin Edebilir!