Bu Kan Grubuna Sahip Olanlar Yaralandığında Ölme Riskleri Diğer Kan Gruplarının 3 Katı

Critical Care dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 0 (Sıfır) kan grubuna sahip olanların ağır yaralanma durumunda ölme riski diğer kan gruplarının neredeyse 3 katı.

Japonya Tokyo Tıp ve Diş Üniversitesi Hastanesi’nden Wataru Takayama liderliğindeki bir araştırma ekibi, farklı kan gruplarının (A, B, 0 ve AB) ağır yaralanma durumunda ölüm oranlarını karşılaştırdı.

Çalışmaya 2013-2016 yılları arasında Japonya’da iki acil tıbbi bakım merkezlerine kabul edilen 900’den fazla hasta dahil edildi.

0 (Sıfır) kan grubuna sahip olan hastalarda ağır yaralanma durumunda ölüm oranı %28 iken, diğer tüm kan gruplarında ölüm oranı %11 olarak tespit edildi. Araştırmacılar bu şaşırtıcı değerlerin 0 (Sıfır) kan grubuna sahip olan hastaların diğer kan gruplarına oranla daha düşük seviyede kan pıhtılaşma oranları olması sebebiyle olduğundan şüpheleniyorlar.

Von Willebrand faktörü denen bu durumda göreceli eksiklik, kanın yırtılmış bir damardan kaçtığı durumlarda kanama oranını arttırabilir. Bu sebeple ciddi yaralanma vakalarında ölüm riski yükselebilir.

Takayama ve ekibi, bu uygunsuz durumu değiştirmek için yapılabilecek pek fazla bir şey olmamasına rağmen, acil bakım personelinin riski olabildiğince sınırlandırmak için travma kritik bakım yoğunluğunu kontrol etmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ayrıca, özellikle 0 (Sıfır) negatif kan grubunun evrensel bağışçı olduğu düşünüldüğünde, acil kan nakli vakalarında bu durumun göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu grup en fazla talep edilen kan türüdür. Çünkü diğer tüm kan türlerine uyumludur.

Yani herkes kan transfüzyonu tip 0 (sıfır) olan bir kişiden bağış alabilir.Takayama yaptığı açıklamada, “Sonuçlarımız, şiddetli bir travma hastasına 0 (Sıfır) tipi kırmızı kan hücrelerinin acil transfüzyonunun homeostaziyi nasıl etkileyebileceği, kanamanın durmasına neden olan süreç ve bu diğer kan türlerinden farklı olup olmadığı hakkında sorular sormamıza sebep oluyor.

Çalışmamızın sonuçlarını araştırmak ve ciddi travma hastaları için en iyi tedavi stratejisini geliştirebilmek için daha fazla araştırma gerekli” dedi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Yeni Zelanda’da Meydana Gelen Yer Kırığı 60 bin Yıllık Volkanik Krateri Ortaya Çıkardı

    Japonya’da Bir Karga Tren Bileti Almak İçin Kredi Kartı Çaldı