Bu Madde Bir Anda Beyni “Kapatabilir”

Yeni bir çalışma, ketamin kullanımının belirli bir süre boyunca beyin aktivitesini tamamen durdurmak için kullanılabileceğini gösteriyor. Bu keşif, anestezinin geleceği için ilginç uygulamalara sahip olabilir.

Bir araştırma ekibi, Huntington hastalığı ile koyunlarda beyin aktivitesinin nedenlerini incelerken, bazı anestetik maddelerin eylem mekanizmalarını yeni bir şekilde anlamanızı sağlayacak muhteşem bir keşif yaptılar. (Huntington hastalığı (HD), genetik bir nörolojik hastalık.)

Bu durumda, deneklerine 1962’de ilk kez sentezlenen bir madde olan ketamin uygulanarak, ikincisinde birkaç dakika boyunca beyin aktivitesinin tamamen kesildiğini keşfettiler. Daha önce hiç gözlemlenmediklerini söylediler.

Araştırmacılar tarafından incelenen altı koyunun EEG okumaları © Nicol&Morton, ScientificReports, 2020

Beyin Kesintisi

“Bu sadece beyin aktivitesinde bir düşüş değildi. Büyük bir ketamin dozundan sonra, bu koyunların beyinleri tamamen durdu. Cambridge Üniversitesi’nden Jenny Morton bunu daha önce hiç görmediğimizi söylüyor. Birkaç dakika sonra, beyinleri tekrar normal şekilde çalışıyordu.

Sanki onları kapatıp tekrar açmıştık. Ketaminin bu şaşırtıcı etkisi, araştırmacılar tarafından toplanan beyin elektrosu çekme incelemeleri sayesinde gözlemlenmiştir.

Bu nedenle, 3 mg / kg ila 24 mg / kg, anestezik olarak maksimum eşik ve bir ilaç olarak minimum eşik değeri gibi çeşitli dozajlar test edilmiştir. Araştırmacılar daha sonra koyun beyin aktivitesinin sistematik olarak üç farklı aşamayı izlediğini görünce şaşırdılar.

Sedasyon, ayrışma anestezi ve gönüllü hareketlerin olmaması, ardından tamamen bilinçli ve uyanık durum, her zaman gönüllü hareketler olmadan. En yüksek dozda, araştırmacılar, maddenin uygulanmasından iki dakika sonra meydana gelen test edilen altı koyunun beşinde EEG’nin tamamen kesintiye uğradığını gözlemleyebildiler.

Bununla birlikte, hayvanlar nefes almaya devam etti ve bazı kortik alalanların hala aktif olduğunu düşündürdü. “Beyin ne ölü nede hasarlı,” diyor Morton.

Yüksek bir ketamin dozajının etkisi altında, koyunların beyin aktivitesi tamamen kesildi. © Didgeman, Pixabay

Ketamin ve Erkekler

İlk çalışma, Huntington’ın koyunlardaki hastalığına odaklanmanın birincil amacı olmasına rağmen, Nature’da yayınlanan makale; bu yeni gözlemi derinleştirmek için özellikle insanlar için önemli etkileri olabilecek bu yeni gözlemi derinleştirmek için sağlıklı koyunlara odaklanıyor.

Morton, “Hedefimiz gerçekten ketaminin etkilerini gözlemlemek değil, Huntington genine sahip olan ve olmayan koyunlardaki beyin aktivitesini keşfetmek için bir araç olarak kullanmaktı.” Ancak şaşırtıcı keşiflerimiz, ketaminin nasıl çalıştığını açıklayabilir.

Bu Madde Bir Anda Beyni “Kapatabilir” – Ketamin

Bu sonuçlar, ketaminin beyindeki etkileri hakkında ne kadar öğrenmemiz gerektiğini gösteriyor. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA, Amerikan Gıda ve İlaç Ajansı) tarafından yetkilendirildikten sonra Vietnam’daki Amerikan askerlerinin kullanımı için kullanılan bu sentetik madde, analjezik ve anestezik olarak kullanılır.

Son yıllarda, depresyon, travma sonrası stres ve hatta migrenle mücadelede az çok kesin sonuçlarla yeni keşif yolları sundu. Ayrıca, yaklaşan ölüm deneyimine yakın bir katatonik durumu indükleyebilen bir ilaç olarak düzensiz kullanımlara tabidir.

Bu yeni keşifler, ketaminin anestezik olarak etki mekanizmalarını daha iyi anlamayı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda bazı nörolojik ve psikolojik bozukluklara karşı mücadelede kullanımıyla ilgili ilginç araştırma hatları da sağlayabilirdi.

Esin HAKVERDİ

Anne Sütü ‘nün Kısa ve Uzun Vadede Faydaları

İlmek Kuantum Kütle Çekim Teorisi Nedir?