Bu rahatsız edici görüntü Grönland’ın ne kadar hızlı eridiğini özetliyor

Grönland şu anda çok hızlı eriyor, iklim bilimciler yetişmekte zorlanıyorlar. Öngörüler ve modeller, programın ilerisinde gerçekleşen olayları dikkate almak için yeniden yazılmalı ve gezdiğimiz alanlar buzun suya dönüşmesi sonucunda zorunlu olarak değişmek zorundadır. Danimarka Meteoroloji Enstitüsü’nden Dr. SteffenOLSEN , ikinci problemi gözün görebildiği kadarıyla sudan geçen bir kızak ekibinin bu fotoğrafı ile özetledi. Grönland’ın bölümleri her yaz erir. 

Grönland 'ın yeni hali Fotoğraf kredisi: Steffen Olsen/Danish Meteorological Institute
Grönland ‘ın yeni hali Fotoğraf kredisi: Steffen Olsen/Danish Meteorological Institute

Çoğu kışın tekrar donar fakat son yıllarda buz yığınları dengelemeyi bıraktı. Bu yıl, erime oranları daha önce Haziran ayında görülmemiş ve normal seviyenin çok üstünde görülüyor. 

Çoğu kışın tekrar donar fakat son yıllarda buz yığınları dengelemeyi bıraktı. Bu yıl, erime oranları daha önce Haziran ayında görülmemiş ve normal seviyenin çok üstünde görülüyor. Bunun nedeni, uzun süreli ısınmanın ve sıcaklıkların yükselmesine neden olan yüksek basınç sisteminin birleşimidir. 

Hiç kimse bunun ne kadar devam edeceğini ve Grönland ‘ın ne kadarının kaybedileceğini bilemiyor fakat bunun normal olmadığını ve eski buzun çoğunun dünyadaki deniz seviyelerini yükselteceğini biliyor.

Grönland 'ın erime oranı ölçümleri Fotoğraf Kredisi: National Snow and Ice Data Center.
Grönland ‘ın erime oranı ölçümleri Fotoğraf Kredisi: National Snow and Ice Data Center.

Mayıs ayında, iklim bilimciler Grönland ‘ın son yılların en sıcak standartlarına göre olağanüstü sıcak olduğunu ve hızlı erimeyi öngördüklerini fark ettiler.

Olsen, olan biteni ele almaya çalışan bilim insanlarından biri. Her yıl, kuzeybatı Grönland ‘daki InglefieldBredning ‘deki deniz buzu üzerinde izleme ekipmanı yerleştirir ve erime başlamadan önce toplar. Bu yıl, erime programından çok önce geldi fakat altındaki buz, suyun çatlaklardan akıp gidemeyeceği kadar sağlamdı. Yukarıda verdiğimiz bu fotoğraf aldatıcı olabilir, ancak yukarıdaki gibi grafikler neler olduğu hakkında daha iyi bir fikir verir.

Grönland ‘ın neredeyse yarısı bu yıl eriyor

Görüldüğü üzere erime genellikle temmuz ayında zirve yapar fakat haziran ayının ikinci haftasında erime oranları normal yıllık erimime oranlarını aştı.  Bunun tüm zamanların en büyük erimesi olup olmayacağını ya da destansı 2012 taşkınlarının arkasına düşüp düşmeyeceğini söylemek için henüz çok erken. Bu noktada, Grönland ‘ın neredeyse yarısı bu yıl eriyor. Olssen ‘in bu fotoğrafı çektiği gün, Grönland ‘ın 2 milyar ton buz kaybettiği tahmin ediliyor. 

Grönland ‘ın tahminen yüzde 45’inin 15 Haziran’da erime grafiği. Fotoğraf Kredisi: National Snow and Ice Data Center

Bu, 1 cm (0,4 inç) buzdaki Büyük Britanya ‘nın tamamını kaplamak için neredeyse yeterli. Bunun sadece çok büyük adalar için genelbir sorun olduğunu düşünülüyorsa yanılırlar, altmış derece deki batılar için daha kötüdür.

Şimdiye kadar bu yıl Alaska ve kuzeye giden deniz, gerçekten geleceğin tadına varmış. 19. Yüzyılda, Alaska ‘nın kuzeyindeki deniz buzu o kadar kalındı ki, Kuzeybatı Geçidi ‘ni görmek isteyen binlerce insanın ölümüne sebep oldu. Şimdi  çoğu zaman yüzde 15 ‘ten daha az buz bulunmaktadır.

Editör / Yazar: İsmail DAL

Kaynak: https://www.iflscience.com/environment/this-photo-sums-up-just-how-fast-greenland-is-melting/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hubble Uzay Teleskobu uzayda 'elektrik yüklü küçük toplar' keşfetti

Yaz Gündönümü Hayvanları Nasıl Etkiler?