Bu Robot Köpeğin İnsansı Gözleri Fazla Ürkütücü Görünüyor.

Boston Dynamics Tarzı Robotun İnsansı Gözleri Fazla Ürkütücü Görünüyor
Sanki Son Kurbanının Gözlerine Bürünmüş Gibi !
Düşük Bütçeli Black Mirror
“Astro” robot köpek pek çok şey vaat ediyor, ancak yüzü için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Kabus gibi bir şey.
Florida Atlantic Üniversitesi’nden (FAU) araştırmacılar, Siri ‘nin en iyi parçalarını, 3D baskı, Boston Dynamics ‘in Spot Mini ‘si gibi çevik yeni nesil robotları bir araya getirmiş ve bir robot köpek üretmeye başlamıştır. Astro mühendisleri ne yazık ki, Astro için ekstra bir bileşen eklemiştir:
Ürkütücü insansı gözler!

Bu Robot Köpeğin İnsansı Gözleri Fazla Ürkütücü Görünüyor.

Astro ’nun 3D baskılı Doberman pinscher benzeri kafa yapısı içine bir bilgisayar sistemi yerleştirilmiş olup; deneyimlerden öğrenerek insan benzeri görevleri yerine getirmek adına ya da insanlığa yarar sağlayan ‘köpek benzeri’ görevler için derin öğrenmeyi kullanmaktadır.
Astro ve birkaç diğer robot hala “yavru köpek eğitimi” almakta ancak şu anda “otur”, “ayakta dur” ve “yere yat” gibi komutlara yanıt vermekteler.
Araştırmacılar, Astro ‘nun el sinyallerine yanıt vermek, renkleri tespit etmek ve droneları koordine etmek gibi eylemleri yapmayı öğreneceğini söylemektedir. Tüm bunlar etkileyici olsa da, Astro’nun bu bakışlarının daha az rahatsız edici görünmesini sağlamak için hiçbir şey yapmamışlardır.

FAU’nun YouTube kanalında listelenmemiş bir videoda, Astro komutlara uyuyor, boş bakıyor ve bir tür siberpunk Scrappy-Doo kabusu gibi etrafta dolaşıyor. (Siberpunk ya da Siber çılgınlık, “yüksek teknoloji, düşük yaşam” şeklinde özetlenen bir dünya şekli çizen bilim kurgu alt türü.)

Tekinsiz Vadideki Astro

Astro’yu geliştiren araştırmacılar; polise, orduya ve güvenlik personeline yardımcı olmak için, silahlar, patlayıcılar ve silah kalıntısı tespit etme dahil olmak üzere, robot için birçok büyük görevi hedeflemektedir. Görme engelliler için tıbbi hizmet izlemesinde hizmet arama köpeği ve arama kurtarmada  ilk görev alacak robot köpek olarak hizmet edebileceğini söylemekteler.
Kısacası, Astro görüntüsü estetik, albenili olsun diye tasarlanmamıştır.

Astro gibi yeteri kadar insan olmayan ancak insan özelliklerine sahip robotlar, “tekinsiz vadide” (uncanny valley) yer almaktadır. Yeterince gerçek değiller ama yeterince robot da değiller. Aslında bu insanları rahatsız eden bir durum.
Zaten tekinsiz vadi dediğimiz kavram da tam olarak bu; robotların insana çok fazla benzemeleri halinde ya da yapay insan formlarını (maket,robot bilgisayar efekti vs.) gerçeğinden ayırt edebilme durumunda oluşan duygusal tepkiyi araştıran veya benzerliğin kritik bir andan itibaren insanlarda ürküntü veren hisler uyandırdığını iddia eden hipotez.
Araştırmacılar Astro ‘yu daha fazla insan haline getirmeyi hedeflemekte. Bir basın açıklamasında, FAU’nun Charles E. Schmidt Fen Fakültesi Dekanı Ata Sarajedini, şunları söylemektedir: “Astro insan beyninden ilham almaktadır.
Dünyanın en karmaşık sorunlarından bazılarının çözülmesine yardımcı olmak için paha biçilmez bir kaynak olduğu kanıtlanan makine öğrenimi ve yapay zeka yoluyla hayat bulmuştur.”
Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Aybike PİROL
KAYNAK: https://futurism.com/monstrosity-boston-dynamics-human-eyes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kekemeliğe Neden Olan Beyin Hücresi Keşfi Yeni Tedavilere Umut Olabilir

Laboratuvarda Yapılan Mini Beyinler Erken Doğan Bebeklerinkine Benzer