Bu simülasyon bir öksürüğün partikülleri markette nasıl yaydığını gösteriyor!

Finlandiyalı araştırmacılar tarafından yapılan bilgisayar simülasyonlu bir model, herhangi bir market veya mağazaya gitmenin korkunç bir resmini çiziyor. Simülasyon, koridorda öksüren bir kişinin yeşil partikül bulutunun raflara oradan da diğer koridora yayılmasını gözler önüne seriyor.

Simülasyon, öksürükten yayılan aerosol haline getirilmiş parçacıkları (havada asılı kalacak ve serbestçe hareket edebilecek kadar küçük damlacıkları) gösteriyor.

Uzmanlar bu modele şüphe ile yaklaşılması gerekildiğini söylüyor.

Minnesota Üniversitesi’nde epidemiyoloji ve toplum sağlığı konusunda yardımcı doçent olan Kumi Smith, “Bunu kapmamız ve bu virüsün aerosolüne yeterince maruz kalma riskimiz tamamen bilinmemektedir.” Dedi.
“Bu model, herhangi bir ortak hava sahasının iletime yol açacağı izlenimini veriyor ancak kanıtlar henüz bunu desteklemedi.” Dedi Smith.

Bulaşıcı bir doz

Smith’e göre koronavirüs ile alakalı asıl risk, karşılıklı konuşmalar gibi hapşırma veya öksürük yoluyla daha büyük damlacıkların iletilebileceği daha yakın temas halinde olmaktır. bu etkileşimler, genellikle bir metre içinde, “bulaşıcı bir doz” yayabilir. Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde koruyucu tıp ve bulaşıcı hastalıklar profesörü William Schaffner de aynı fikirde.

Schaffner, “Gerçek dünyada, bir ile iki metre arasındaki damlacık iletimi, bulaşmaların büyük çoğunluğunu oluşturur.” Dedi. “Havadaki parçacıklar daha uzağa gider ve daha uzun süre havada kalır. Ancak bu daha küçük damlacıklardan bulaşma “muhtemelen çok sık gerçekleşmez” dedi.

Her iki uzman da, koronavirüsün havada nasıl yayılabileceğine dair çok az kanıt olduğunu, ancak bu modelin maske takmak, sosyal mesafeyi korumak gibi önlemleri uygulamanın önemini gösterdiğini belirtti.

‘Kaynak kontrolü’ olarak maskeler

Schaffner, Fin modelinin ‘makul’ olduğunu, ancak herkesin CDC’nin (hastalık kontrol ve korunma merkezleri) önerdiklerini yapmasının, bu sorunu çözeceğini söyledi.” Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, geçen hafta Amerikalıların halka açık yerlere gitmeleri durumunda maske veya diğer yüz kaplamaları giymeleri gerektiğini önerdi.

Her iki uzman da Business Insider’a maskenin ‘kaynak kontrolü’ konusunda en etkilisi olduğunu ve maske takmanın kendini korumaktan çok virüsün diğer insanlara bulaşmasını engellediğini vurguladılar.

Endişelendiren simülasyon bir öksürüğün herhangi bir markette partikülleri nasıl yaydığını gösteriyor!

Çünkü insanlar enfekte olduklarını bilmiyor olabilirler, dedi Schaffner. Ayrıca halka açık alanlarda herkesin maske takmasını ya da atkı, badana kullanması gerektiğini de belirtti. “Herhangi küçük bir şey bile yardımcı olur,” dedi Schaffner. “Temel işlevleri yayılmayı durdurmak. Hepimiz birbirimizi koruyoruz.”

Neden aileniz ve arkadaşlarınız arasında da tedbiri elden bırakmamalısınız? Koronavirüsün “tanımadığınız kişilerden geldiği” yanılgısı var, dedi Smith, bu da insanların aile ve arkadaşları arasında önlem almayı bırakmalarına neden oluyor.

“Tedbirlerimizi ailelerimiz ve ailelerimiz dışındaki arkadaşlar gibi en çok tanıdığımız insanlarla rahatlatma eğilimindeyiz, diyor Smith  “ama asıl bulaşmaların gerçekleştiği yer burası.”

Smith, maske takmanın da insanlara yanlış bir güvenlik hissi verebileceğini söyledi. Bir maske taksanız bile, diğerlerinden uzak durmalı ve normal şekilde yüzünüze dokunmaktan kaçınmalısınız.
Smith, “Yakın arkadaşlarla sosyal mesafeye uygun bir şekilde olmak garip.” Dedi. “Ama bunun için gereken bu ve bunun böyle olması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ABD Dünya Sağlık Örgütün’e Finansmanını Durdurdu

Kara Delik yörüngesindeki bir yıldız, Einstein’ın tahminini doğruladı.