Bu Uygulamayla Kendinize Uygun Elektrikli Arabayı Bulun

Şuanda bu yazımızı okurken kendinizi bir elektrikli arabayı sürmenin hayalini gerçekleştirin. İçinizde herhangi bir rahatsız edecek durum var mı? Gergin misiniz? Ağzınızın içerisinde herhangi bir kuruluk var mı ? Bütün bu saymış olduğumuz soruların yanıtlarına cevabınız evet ise, gideceğiniz mesafeden, elektrikli aracınızın şarjının hiç istenmediği bir anda biteceğinden dolayı kendinizi çaresiz hissediyor olabilirsiniz.

Hastalıklar kataloğunda (DSM 5) ne kadar tanımlanan bir durum olmamış olsa da mesafeye olan kaygının elektrik araştırmacıları insanların kafalarını karıştıracak sorun teşkil etmekte. Elektrikli araçların güçlü tüketicisi fazla bir şekilde ilgi görmesine karşı birden fazla kişi halen elektrikli arabanın bireysel olarak ihtiyaçlarını karşılayacağı konusunda endişe duymakta.

Lawrance Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda araştırmacı olarak görev yapan Samveg Saxena, bu yaşanan bilinmezlik durumu çevre dostu olan bir kişinin araba seçimi yaparken kendisine çıkmakta olan büyük bir engel olduğunu savunuyor. Saxena devamlı olarak kendisini çevre dostu ve ulaşım konusunda da ödün vermeden tutku içerisinde çalışmalarını yürüten birisi olarak tanımlamakta.

Burada mesafeden oluşan kaygının ortadan kaldırılması için çevre dostu olan bu araçların değeriyle alakalı olan belirsizlikleri ortadan kaldırmanın tek yolunun ise bilgiden geçmiş olduğunu söylüyor. Böylelikle sürücüler için sanal bir şekilde çevre dostu araçların testlerini yaparak en iyisini seçim yapmalarına imkan sunan bir uygulamanın geliştirmesini yapmış.

Geliştirilmesi yapılan uygulama ise MygreenCar yani benim çevre dostu arabam olarak isimlendirilmiş. Uygulamayı akıllı telefon cihazınıza yükledikten sonra sanal olarak test çalışmaları için istemiş olduğunuz arabayı belirliyorsunuz. Devamlı yapmış olduğunuz gibi arabayı kullanmaya başlıyorsunuz. Bu uygulama kişisel açıdan sürüşünüzdeki tarzınızı takibe alarak yol güzergahınız üzerindeki coğrafi özellikleri kayıt altına alıyor. Daha sonra ise size araçların yakıt tüketimi, mesafe ve maliyet tasarrufları gibi bilgileri veriyor.

Saxena, bu uygulamanın amacının kullanıcıları olabilecek en yeşil aracı almalarına ikna etmektense kendilerine en uygun çevre dostu aracı bulmalarına yardımcı olmak olduğunu söylüyor. Saxena, yıl sonuna kadar MyGreenCar’ı milyonlara erişilebilir yapmayı umuyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yapay Yaprak Karbon Emilimi ile Yakıt Üretimi

    Örümcek Benzeri Robotlar Karbondan Ağ Örüyor