Bu Websitesi Anlık Koronavirüs’ün Evrensel Yayılmasını İzlemenizi Sağlıyor

Wuhan, Çin kökenli koronavirüsünden dolayı ölen kişi sayısı en az 213’e ulaştı ve virüs 2,800’den fazla kişi enfekte oldu.

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından hazırlanan bir harita; hastalık kontrol merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü, Çin’in CDC’si ve coğrafi bilgi sistemiyle diğer kaynakları kullanarak salgınla ilgili raporları izliyor ve görselleştiriyor.

Bu Websitesi Anlık Koronavirüs’ün Evrensel Yayılmasını İzlemenizi Sağlıyor

Raporlar geldikçe harita; toplam vakaları, toplam ölüleri ve geri kazanımları kayıt ediyor. Her kırmızı nokta, salgının -göreceli- boyutuna karşılık gelen büyüklük ile salgını temsil ediyor. Noktalardan birine tıkladığınızda, bölgenin bilgilerini gösteriyor.

Genellikle, bir salgın zamanındaki panik ve karışıklıktan dolayı yanlış bilgiler hızla yayılabilir.

Bu Websitesi Anlık Koronavirüs’ün Evrensel Yayılmasını İzlemenizi Sağlıyor

Karışıklığa ek olarak, Çin ilk günlerinde hastalık hakkındaki bilgileri gizlemeye çalışmış gibi görünüyor. Çin’de, koronavirüs hakkında “kanıtlama olmadan internette yanlış bilgi yayınlama veya iletme” suçlamasıyla en az 8 kişi tutuklandı. Gazeteciler, virüs hakkında rapor verdikten sonra tehdit edildiğini ve gözaltına alındığını bildirdi.

Kontrol panelindeki bir grafik, virüsün ana çıkış yeri Çin’de dünyanın geri kalanıyla karşılaştırıldığında ne kadar hızlı yayıldığını gösteriyor.

Şimdiye kadar virüs, ABD, Fransa, Avustralya ve Japonya dahil olmak üzere diğer 13 ülkeye yayıldı.
Uzmanlar, enfekte kişilerin sayısının resmi totaldan çok daha fazla olduğunu düşünüyorlar.
Sağlık yetkilileri, bu koronavirüsünün SARS virüsünden daha hafif olacağını düşündüklerini söylerken, Wuhan şehri karantinaya alında, en az 12 diğer şehir seyahat kısıtlamaları uyguladı ve tahmini 33 milyon insanı etkiledi.

Koronavirüs’ü anlık izlemek için tıklayın

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Hümeyra DEMİRBAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sicim Teorisi, Herşeyin Teorisi Mi?

Teknoloji Alanında En Gelişmiş 10 Ülke 2020