in

Bu Yeni Robot Kolu Tekerlekli Sandalye Kullanıcılarının Günlük İşlerine Yardım Ediyor

Bu Robot Kolu Tekerlekli Sandalye Kullanıcılarının Günlük İşlerine Yardım Ediyor

Bu Robot Kolu Tekerlekli Sandalye Kullanıcılarının Kahve İçmesi, Kapıları Açması Gibi Günlük İşlerine Yardım Ediyor. Ekstra Erişim: Yeni bir robot kolu, tekerlekli sandalye kullanıcılarının, zorlanabileceği günlük işleri yapmalarına yardımcı oluyor. Teknoloji şirketi Kinova Robotics tarafından üretilen bir robot kolu olan Jaco, Digital Trends ‘e göre sınırlı bir hareketliliğe sahip kişilerin yaşamlarını daha bağımsız bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olan bir tekerlekli sandalyeye takılabilir ve üçüncü bir kol gibi çalışabilir.

Bu robot kolu Tekerlekli Sandalye Kullanıcılarının Günlük İşlerine Yardım Ediyor

Yardım Eli

Bir tanıtım videosunda, Jaco taze bir fincan kahve alıp bir puzzle parçasını tutarken görülüyor. İnsanlar, tekerlekli sandalyelerini yönlendirmek için kullandıkları kontrolleri kullanarak robot kolunu kontrol edebilir, dedi  Kinova pazarlama müdürü Sarah Woolverton Digital Trends’e  verdiği söyleşide. Kinova, kolu mümkün olduğu kadar usta ve sezgisel hale getirmek için mevcut kontrollere entegre etti, dedi. Woolverton “Bu bir joystick, veya ona benzer başka bir şey olabilir; hepsine entegre edebiliriz” dedi. “Kolu kullanmaya başlamak çok kolay oluyor çünkü zaten kullandıkları  tekerlekli sandalyenin sadece bir uzantısı ”

Erişilebilirlik

Jaco günlük hayatı kolaylaştırmak için yapılmış olmasına rağmen, cihazın kendisine erişmek biraz zor. Amerikan sigorta şirketleri tarafından karşılanmayan 35.000 dolarlık bir fiyat etiketi ile Jaco ‘nın standart bir tıbbi cihaz haline gelmesi pek mümkün değil. Woolverton, Digital Trends ‘e daha uygun bir versiyonun hazırladığını söyledi, ancak maliyeti düşürmek, robot kolun hızını ve ince motor kontrolünü azaltmak anlamına da geliyor.

Bunları da okuyabilirsiniz:

MIT’den Robotlara Yeni Bir Özellik!

Deniz Canlılarını İncelemek İçin Robotik El Yapıldı

Robot Nedir? Popüler Kültürde Robotlar

Robotik Alanında Devrim Yaratabilecek Terminatör’deki Gibi Gerilebilen Sıvı Metal Geliştirildi

Editör / Yazar: Ramazan Fırat Şahin

kaynak: https://futurism.com/the-byte/robot-arm-wheelchair

Ramazan Fırat ŞAHİN

Yazar Ramazan Fırat ŞAHİN

1994 yılında Ankarada doğdum. Yıldırım Beyazıt Üniversitesinde Makine Mühendisliği bölümündeyim. Büyük bir oyunseverim ve edindiğim ingilizce seviyesinin büyük çoğunlunu da bu oyunlara borçluyum. Tabii okula da uzatmama sebep olmuş olabilirler. Beyinsizleri okumayı arkadaşımın önerisiyle başladım ve hala severek takip ettiğim yazıların bazılarını çevirmek bana mutluluk veriyor.

Makaleye Oy Ver!

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Atlantik Okyanusu’ndaki anomaliler sıyrılarak ayrılan bir tektonik levhanın ilk tespiti olabilir..

Pi sayısı nedir? Pi’nin Büyüleyici Tarihi ve Hikayesi