Bugün, Gökbilimciler Bir Kara delik Açıklaması Yapacak!

Avrupa Güney Rasathanesi haftaya büyük bir açıklama yapacağını duyurdu. Kulağa nasıl geldiğini biliyoruz, görünüşe göre tüm dünya Event Horizon Teleskobunun ilk kara delik fotoğrafını görecek. Canlı yayınlanacak etkinliğe kadar emin olamayız ancak büyük bir ipucu var: Avrupa Güney Rasathanesi’ nin açıklamasına göre araştırmacılar “Event Horizon Teleskobu’ ndan alınan ilk sonucu tartışacak. Event Horizon Teleskobu yıllardır Samanyolu galaksisinin göbeğinde duruyor ve galaksimizin süper büyük kara deliği Sagittarius A*’ nın bulunduğu yerin bir fotoğrafını(karesini) yakalamaya çalışıyor.
Büyük bir başarı: Çünkü – kara delikler tüm elektromanyetik radyasyonu emiyorlar, bu da hiçbir teleskobun -radyo,X-ray,optik,Gamma-ray- onları tespit edemediği anlamına geliyor.

Bu yüzden bu zamana kadar bir tane bile görmedik.
Bir kara deliğin dışında kalan ve ışık kaçış hızına erişemeyen bir nokta olan Event Horizon teleskobunu görmek, kolay olmasa da teorik olarak mümkün. Bir kara deliğin çevresindeki uzay zaman garip işliyor; ayrıca Sagittarius A* kalın bir toz ve gaz tabakası ile kaplı.
Bunların hiç biri kendini adamış bilim insanlarını durdurmaya yetmiyor tabi ki. Dünyanın çevresindeki teleskoplar güçlerini bu görev için birleştirdi. O kadar çok veri üretildi ki, bu veriler uçaklarda gönderilen hard diskler ile transfer edildi. Sonrasında bilim insanları bu verileri sınıflandırdı ve analiz etti.

Sonunda bir şeyler hazır hale geldi. Kara delik açıklaması, 10 Nisan 2019 saat 16:00’da Avrupa Komisyonu, Avrupa Araştırma Konseyi ve Event Horizon Teleskobu projesi, “çığır açan” sonuçlardan bahsedecek.
“Bu sonucun öneminden dolayı tüm Avrupa Güney Rasathanesi üye ülkelerini ve diğerlerini bu tarz etkinlikler için teşvik ediyoruz.” şeklinde bir açıklamaları da bulunuyor.
“Kara delik Açıklaması yapıldı: Gökbilimcilerin açıklamasının ardından paylaşılan ilk gerçek kara delik fotoğrafı !”

Bu etkinlik YouTube’da yayınlanacak, yayına buradan ulaşabilirsiniz. Buradan kaydedip bu heyecanı sayfamızda takip edebilirsiniz. Tarihi bir gün olacak.

Kara Delik Nedir? 
Kara delikler evrendeki en ilginç ve en etkileyici yapılardan biridir. Çok fazla yoğunluğa ve çok güçlü çekim gücüne sahiptirler. Yakın mesafelerinde bulunan her şeyi yutabilirler. Albert Einstein, ilk kez 1916’da görelilik kavramı ile kara delikleri öngördü. ‘Kara Delik’ terimi, 1967’de Amerikalı gökbilimci John Wheeler tarafından ilk kez kullanıldı ve ilk kara delik 1971’de keşfedildi.
Kara Delikler Hakkında İlginç Gerçekler

  • Uzun zaman önce ortaya atılan bir teoriye göre, bir kara deliğe düşerseniz, çekim gücünün sizi bir spagetti gibi uzatabileceği ancak kara deliğin merkezine ulaşmadan öleceğiniz düşünülmekteydi. 2012’de Nature’ de yapılan araştırma, bunun böyle olmayacağını, kara deliğin çevresinin bir ateş duvarı gibi hareket ettiğini ve yaklaşıldığı anda kişiyi yakacağını ileri sürdü.
  • İlk keşfedilen kara delik Cygnus X-1’dir. 1971’de bilim insanları Cygnus X-1’den gelen radyo dalgalarını tespit ettiler ve kara delik olarak tanımladılar.
  • Cygnus X-1, Stephen Hawking ile diğer bir fizikçi olan Kip Thorne arasındaki dostça bir bahis oyununun konusuydu ve Hawking, kaynağın kara delik olmadığını iddia etti. 1990 yılında ise yenilsini kabul etti.
  • Big Bang’den hemen sonra minyatür kara delikler oluşmuş olabilir. Hızla genişleyen uzay, bazı bölgeleri Güneş’ten daha küçük bu kara deliklere sıkıştırmış olabilir.
  • Bir yıldız bir kara deliğin çok yakınından geçerse, parçalanabilir.
  • Bilim insanları, Samanyolu’nda 10 milyondan milyarlarca fazla kara delik bulunduğunu ve Güneş’in kütlesinin yaklaşık üç katı büyüklüğünde kütlelerinin bulunduğunu söylüyorlar.

Editör / Yazar: Gizem YILDIZ
Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-event-horizon-telescope-is-about-to-make-a-hyuuuuge-announcement?perpetual=yes&limitstart=1

Gezegenler Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 8 İlginç Bilgi

Gerçekten Bir Dinozoru Hayata Döndürebilir Miyiz?