Bulunduğunuz Yerin 750 Milyon Yıl Öncesini Gösteren Harita

Bu harita sayesinde evinizin 750 milyon yıl önce dünyanın neresinde olduğunu göreceksiniz.

Bildiğiniz ve sevdiğiniz güvenilir konfigürasyonda düzenlenmiş, güven verici bir şekilde tanıdık kıtalarıyla Dünya, her zaman şimdi göründüğü gibi görünmüyordu. Bir zamanlar süper kıtalarda birbirine kenetlenmiş olan kara kütleleri, gezegenimizin 4,5 milyar yıllık tarihi boyunca çatladı, kırıldı, birbirinden uzaklaştı ve tekrar tekrar bir araya geldi.

Bir anlamda, memleketinizin konumu bu nedenle sizden daha fazla dünya turu yapmıştır. Ve son zamanlarda ortalıkta dolaşan harika bir etkileşimli web sitesi sayesinde, o konumun yüz milyonlarca yıl boyunca ne kadar değiştiğini bile keşfedebilirsiniz.

interaktif harita
Birleşik harita aracı ile, temelde Dünya’yı 750 milyon yıl öncesine kadar geri sarabilirsiniz.

Antik Dünya Küresi ( bu linkten milyonlarca yıl geriye gidebilirsiniz) olarak adlandırılan bu harita, birkaç yıl önce paleontolog oIan Webster tarafından kuruldu. Ve bu, Jeolog paleocoğrafyacı Christopher Scotese liderliğindeki PALEOMAPS projesinin bir parçası olarak geliştirilen paleocoğrafik haritaları ve jeoloji verilerinin açık kaynaklı bir deposu olan GPlates verilerini birleştirir.

Webster, 2018’de Hacker News’te “Jeologların 750 milyon yıl önce evimi gerçekten çizecek kadar veri toplamasına şaşırdım, bu yüzden hepinizin bundan hoşlanacağını düşündüm” diye yazmıştı.

etkileşimli harita değişimleri
Bu harita sayesinde Dünya’yı 750 milyon yıl öncesine kadar geri sarabilirsiniz.

“Plaka tektoniği modelleri kesin sonuçlar verse de, çizimleri yaklaşık olarak düşünmelisiniz (elbette doğruluğu asla kanıtlayamayacağız). Testlerimde model sonuçlarının önemli ölçüde değişebileceğini gözlemledim. Bu modeli seçtim çünkü yaygın olarak alıntılanıyor ve en uzun süreyi kapsıyor.”

Birleştirilmiş bu araçla, temelde Dünya’yı 750 milyon yıl öncesine kadar geri sarabilirsiniz. Bu, gezegenin tarihinin tamamı değil, ancak dört süper kıtayı kapsıyor. Panotya,Gondvana, Laurentia(Kuzey Amerika Kratonu) ve Pangea.

Haritayı açtığınızda, varsayılan olarak 240 milyon yıl öncesi başlatılıyor, yani bildiğimiz şekliyle dünyanın ortaya çıkmasından önceki son süper kıta olan Pangea’nın dünyaya hakim olduğu, Orta Triyas dönemi.

etkileşimli harita konumu

Yaşam, yaklaşık 10 ila 12 milyon yıl önce meydana gelen yıkıcı Permiyen Triyas yok oluşundan ibaretti.

Merkezdeki açılır menüden kendi tarihlerinizi de seçebilirsiniz; ayrıca, bu, sizin beklediğiniz kısım sol üst köşedeki metin kutusu, günümüz Dünyası’ndaki sınırları göstermek için işaretlenmiş çizgilerle, çağlar boyunca takip edebileceğiniz bir konum girmenize olanak tanır.

Webster, CNN’e “Yazılımım kullanıcının konumunu ‘coğrafi olarak kodluyor’ ve ardından konumlarını zamanda geriye doğru çalıştırmak için (Scotese’nin) modellerini kullanıyor” dedi. “İnsanların kendi konumlarını girebilmesi için etkileşimli yerküre görselleştirmesini ve coğrafi kodlama ile GPlates entegrasyonunu kendim oluşturdum.”

Zamanı geri almak ve memleketinizi dalgaların derinliklerinde görmek veya ileriye doğru adım attığınızda tanıdığınız dağ sırtlarının kademeli görünümünü görmek gerçekten eğlenceli. Ve hiçbir şeyin  bu güzel gezegenimiz bile aynı kalmadığını gösteren güzel bir hatırlatma.

Haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Çeviren:Zeynep Kırca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gerçek Olaylara Dayanan 6 Eski Efsane

Nikola Tesla’nın Günümüzde Gerçekleşen 3 Gelecek Tahmini

Nikola Tesla’nın Zamanının Çok Ötesinde Olmasının Sebepleri