Bunlar Geleceğin Hayvanları Olabilir Mi?

BBC TV’nin Deadly 60 doğa dizisi ile tanınan İngiliz ödüllü doğa bilimci, yazar ve televizyon sunucusu Steve Backshall ; iklim krizi yörüngesinde devam ederse bazı hayvanların nasıl görünebileceğini görselleştiren bir dizi görüntü oluşturdu.

Bundan önceki günlerde Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Londra Zooloji Derneği (ZSL) iş birliği içinde yazılan 2020 Yaşayan Gezegen Raporu’na göre, 1970’den 2016’ya kadar dünyanın vahşi yaşam popülasyonları yaklaşık %68 oranında düştüğü açıklanmıştı.

Yani kuşlardan balıklara, memelilerden sürüngenlere, artık etrafımızda daha az canlı var ve her geçen gün azalıyor. Ve bu sadece ortalama düşüş. Örneğin, Tatlı su canlılarının nüfusu %84 oranında azalmış. Neden? Özellikle habitatların yok olması ve bilinçsiz orman temizliğinden dolayı.

Şu anda Teksas’ta faaliyet gösteren İngiltere merkezli yeşil enerji şirketi Bulb ve Backshall ortaklığıyla yapılan çizimler, küresel ısınmanın neden olduğu sürdürülemez yaşam alanları karşısında hayatta kalmak için önümüzdeki yüzyılda hayvanların fiziksel olarak nasıl evrimleşip uyum sağlayabileceklerini öngörüyor.

 Steve Backshall

Mesela yukarıdaki resimde Backshall; 2040 yılına kadar Kuzey Kutbu’nun, yılın büyük bölümünde buzsuz olacağını tahmin ediyor. Bu da ayıların ya açlıktan öleceği ya da günlerce yüzdükten sonra boğulacağı anlamına geliyor.Karaya çıkanlar ise çöplüklerden artık toplayacak ve melez bir Pizzly ayı oluşturmak için Boz ayılarla çiftleşecek.

Backshall şunları da söyledi: ‘’Kirli gri / kahverengi renkteler ve büyük burun boşluklarına sahip olup Kuzey Kutbu tundrasının artık kirli havasındaki çöp ve balina leşlerini koklamak için kullanabilirler.’’

Ya da aşağıda gördüğünüz daha büyük kulakları, ayakları ve daha uzun burnu olan, yarasa kulaklı tilkiler, sıcak ve kuru Afrika çölünde leşçillik yapabilir.

Morslar, Kuzey Kutbu’nda yükselen su sıcaklıkları ve buz örtüsünün erimesi nedeniyle göç edecek hiçbir bölge bulamaz.

Ve derileri incelerek perfüze kan damarlarının yüzeye yaklaşmasına neden olur. Bu da ciltlerinin parlak pembe bir renge dönmesine neden olur ve yemek bulmaları daha zor olacağından boyutları küçülür.

Backshall dişleri için ise “Dişler başlangıçta hayvanları buza çekmede bir işleve sahipti. Ancak şu anda buz olmadığı için çoğunlukla aç Pizzly ayılara karşı savunma için kullanılır. Bu yüzden hançer kadar keskin olur” dedi.

Artan su sıcaklıklarıyla Puffinler ya da diğer adlarıyla kutup martılarının, doğal avları olan san yılan balıkları Kuzey kutbunun daha kuzeyine doğru ilerler. Ve martılar onları takip etmeye başlar. Tundrada yeraltına giremedikleri için, yırtıcılar için kolay bir av olacakları yerlerde yuva yapmak zorunda kalırlar.

Ve renkli gagalarıyla alakalı Backshall şunları söyledi: ‘Yüzyıllar önce, çiftleşme mevsimi boyunca gagaları üzerinde parlak renkli bir kalkan geliştirdiler. Gelecekte ise bu onları martılar ve tilkiler gibi yırtıcılara açık hale getiriyor. Bu yüzden gelecekte düz bir koyu gaga ve benekli bir tüy rengine sahip olabilirler.’

Bununla birlikte, bu değişiklikler tüm hayvanlar için kötü değildir ve aslan yele denizanası daha sıcak sulardan yararlanır. Boyutları büyür ve daha sık ortaya çıkacak olan şişe burunlu yunuslar gibi daha büyük avları avlamak için daha zehirli hale geleceklerdir.

Steve Backshall son olarak şunları söyledi:

‘’Bu dönüşümlerin çok yakında gerçekleşmeye başlayabileceği gerçeği; vahşi yaşamı korumak istiyorsak, iklim değişikliği konusunu daha ciddiye almamız gerektiğini göstermektedir. Beyaz kutup ayıları olmayan bir dünya ya da en sevdiğimiz renkli kuşların güzel benzersizliklerini kaybettiğini hayal edin.’’

Bulb’un ABD ülke müdürü Vinnie Campo da şu sözleri ekledi:

Karbon emisyonlarını azaltmak, iklim değişikliğiyle mücadelenin anahtarıdır. %100 yenilenebilir elektriğe geçmek gibi daha sürdürülebilir seçimler yaparak, vahşi yaşamımızı ve gezegenimizi kurtarabiliriz.

Berk Keskin

Laikliğin Yükseldiği Toplumlarda Ekonomik Büyümenin Arttığı Ortaya Çıktı

NASA Dünyanın Manyetik Alanında Gizli Geçitler Olduğunu Açıkladı