Burçlar Değişmedi! NASA’nın Açıklamaları Arasında Yer Almıyor

İnsanların burçları üzerindeki endişeleri alışılmadık bir durum değil. Ama birkaç yılda bir, NASA “Yay’ dan Akrep’ e burçlarınızın aniden değiştirilmediği ve buna bağlı olarak karakteristik özelliklerinizin değişmediği” ile ilgili internetten açıklamalar yapmak zorunda.

Astronomlar burçları değiştirme gibi bir güce bile sahip değil. Çünkü, Astronomi ve Astroloji çok farklı şeylerdir ve sadece bir tanesi Bilim Adamlarının alanı olarak kabul edilir.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Ajansı, kısa bir süre önce tweet attı: ”Birkaç yılda bir yeniden ortaya çıkan yeni Zodyak hikayeleri hakkındaki yorumlarınızı görüyoruz, hayır biz burçlarınızı değiştirmedik.

Bu ‘Burç Değişikliği’ iddiasının temeli 2016 yılında dayanıyor.

O dönemde bütün astronomlar basit bir matematik yaptı ama şaşkınlıkları bunu bir çılgınlığa çevirdi.

Neyin kötü gittiğini anlamak için, 3 bin yıl öncesine eski Babiller’in takım yıldızları kavramını ilk icat ettikleri zamana geri dönmemiz lazım.

Gecenin keskin gözlemcileri olan bu eski imparatorluk, yıldızları, zamanı takip etmek ve kendilerini evrene yakın olan insanlar olarak açıklamak için bir yol olarak kullandılar.

12 aylık takvimlerine benzemesi için gökyüzünü bir düzine eşit parçaya bölen Babiller, her dilimi bir şekilde temsil etmek için bir takım yıldızı veya zodyak seçtiler.

İlginizi çekebilir: Kozmoloji (Evren Bilim) Nedir? – Kozmoloji ve Astronominin Tarihi

Dünya yörüngede döndüğünde, güneş bir saatin kolu gibi her bir burçtan geçer.

Ama bir takım yıldızına gökyüzünün bir dilimini atamak zordur, ve tarihler arasında biraz çapraz geçiş vardır. Dahası, Babiller burçlarda 13 takım yıldız tanımlamışlardı, bu yüzden bunlardan bir tanesi, takvime uyması için dışarıda bırakılması gerekiyordu.

Maalesef Yılan kaybeden oldu.

Tüm bunları söylemek gerekirse Astroloji takım yıldızları üzerine kuruluyken, özellikle günümüzde Dünya’nın ekseni bir eğimden dolayı değişti.

2016 yılında NASA tarafından oluşturulmuş çocuklara yönelik eğitici bir site olan “Space Place”,  eski antik burçların tam olarak nasıl olduklarını açıkladı.

Blogda: “Babiller 12 burç işaretini ilk keşfettiklerinde, 22 Temmuz- 22 Ağustos arasındaki doğum günü, Aslan Takımyıldızı altında doğmak anlamına geliyordu.” yazıyordu.

“Şimdi 3 bin yıl sonra, gökyüzü değişti, çünkü Dünya’nın ekseni (Kuzey Kutbu) tam olarak aynı yönü göstermiyor.”

burç, burçlar, yeni burçlar, burç takvimi
Burçlar Değişmedi. NASA’nın Açıklamaları Arasında Yer Almıyor

Astronomlar, 13. burcu ekleyerek, burçlarımız için yeni tarihleri hesapladı.

Oğlak: Oca 20- Şub 16

Kova: Şub 16- Mar 11

Balık: Mar 11 – Nis 18

Koç: Nis 18 – May 13

Boğa: May 13 – Haz 21

İkizler: Haz 21 – Tem 20

Yengeç: Tem 20 – Ağu 10

Aslan: Ağu 10 – Eyl 16

Başak: Eyl 16 – Eki 30

Terazi: Eki 30 – Kas 23

Akrep: Kas 23 – Ara 29

Yılan: Kas 29 – Ara 17

Yay: Ara 17 – Oca 20

Tabi ki bu herhangi bir resmi burç değişimini göstermiyordu- bu sadece ilginç bir matematikti.

Ama bir çok insan burçlarını ciddiye alıyor, ve bu bazıları için çok önemli bir haberdi. Blogda bu yazı yayınlandıktan sonra, “Amerika Birleşik Devletleri Uzay Ajansı’nın herkesin burçlarını aniden değiştirdiğine” dair söylentiler hızlı bir şekilde yayıldı.

O zamandan beri, NASA, insanlara astrolojinin astronomları ilgilendirmediğini olabildiğince açık şekilde anlatarak bu algıyı bitirmeye çalışıyor.

Aslında, 2016 yılında söylentiyi zaten çürütmüştük.

Yine de, çürütülmüş tezden sonra açığa çıkarmalara rağmen, birkaç yılda bir, söylentiler tekrar dolanmaya başlıyor. Bu neredeyse gök yüzümüzdeki takım yıldızları hakkındaki bilgiler kadar tahmin edilebilir.

Ve yine başlıyoruz.

İlginizi çekebilir: Yıldızlar Hakkında Her Şey! Tarihi, İsimleri, Evrimi ve Özellikleri

Ali KESİKCİ

Şimdiye Kadarki En Büyük İnsan Genomu Veritabanından İlk Çalışmalar Yayınlandı

İlk Arap Uzay Görevi Marsa Başarılı Bir Şekilde Başlatıldı