Burdur Gölünde Alg Patlaması Meydana Geldi

Burdur Gölü’nde doğal sebeplerden alg patlaması meydana geldi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İskender Gülle, alg patlamasının çeşitli kimyasal, fiziksel ve biyolojik faktörlere bağlı olarak gerçekleşebileceğine değindi. Gülle, bu patlamanın en büyük nedeninin suyun içerisinde bulunan fosfor olduğunu kaydetti.
burdur-golunde-alg-patlamasi-meydana-geldi4
Gölde yaşanan patlama sonrasında suyun renginde değişme yaşandı. MAKÜ (Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi) Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı Biyoloji Bölümünde Öğretim Üyeliği görevini sürdüren Prof. Dr. İskender Gülle, yapmış olduğu açıklamalarda alg patlamasının suda bulunan mikroskobik organizmaların sayısının ciddi oranda artarak gözle görünür hale gelmesi biçiminde oluştuğunu belirtti.
burdur-golunde-alg-patlamasi-meydana-geldi3
Alg patlamasının yılın belirli dönemlerinde olabileceğine değinen Gülle, dünyada en fazla Baltık Denizi ve Hazar Denizi’nde yılın belirli dönemlerinde bu patlamanın ortaya çıktığını söyledi. Türkiye’de bugüne kadar meydana gelen en yoğun alg patlamasının Bafa ve Burdur göllerinde olduğunu beyan eden Gülle, Burdur gölünde bu patlamanın ilk kez 2000 yılında yaşandığına değindi. 2000 yılının ardından belli zaman dilimlerinde alg patlamasının Burdur Gölü’nde yaşanmaya devam ettiğini kaydeden profesör Gülle, şu anda meydana gelen alg patlamasının şimdiye kadar meydana gelenlerin en büyüğü olduğunu dile getirdi.
burdur-golunde-alg-patlamasi-meydana-geldi2
Gölün neredeyse tamamını kaplayan algler önce göl yüzeyince kendisini kahverengi, turuncu bir örtü olarak gösteriyor. Yaşlanıp ölmelerinin ardından ise güneşin de etkisiyle turkuaz rengi bir görünüm ortaya çıkıyor.
Burdur Gölü’nde son yıllarda fosfor seviyesinde artış meydana geldiğini söyleyen profesör İskender Gülle, bunun en büyük nedeninin göle dökülen kanalizasyonlar olduğunu belirtti. Bu olayın gölde oksijen azalmasına sebep olacağını ve bu durumunda balık ölümlerine yol açabileceği kaydedildi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber/1532934-burdur-golu-nde-alg-patlamasi

TÜBİTAK Kabak Kemane Üretecek

Burnunu Karıştıranlara Artık Farklı Bir Gözle Bakacaksınız!