Burhus Frederick Skinner Kimdir?

b-f-skinnerB.F Skinner 20 Mart 1904 de Pennsylvania’da doğdu. Skinner üst sosyoekonomik düzey bir ailede ve mutlu bir ortamda büyüdü. Ailenin ilkçocuğu olarak doğan Skinner kendisinden sonra doğan erkek kardeşinin her zaman daha çok sevildiğini düşündü. Kardeşine oranla aileye daha az bağlı bir insandı. Ancak Skinner üniversitede ilk yılındayken kardeşi vefat etti ve bunun üzerine ailesi Skinner’ın üzerine daha fazla düştüler.
Skinner’ın babası bir hukukçuydu ve oğlunun da aynı mesleği yapmasını istiyordu hatta ilk doğduğunda gazeteye ilaan verip yeni bir hukuk şirketi kurulduğunu ve isminin de Skinner ve Oğlu olduğunu duyurmuştur. Ancak Skinner bu isteği yerine getirmeyip ingilizce okumak için Hamilton Koleji’ne girdi. Okulu bitince edebiyata olan ilgisinden dolayı bir süre kendini yazmaya ayırdı. Ancak bir süre sonra yaratıcı olamadığını düşündü ve başka bir alana yöneldi. İnsan davranışları konusuna ilgili olduğu için psikoloji alanına yöneldi ancak bu konuyla ilgili br eğitim almamıştı. Buna rağmen Harvard Üniversitesi’nin psikoloji yüksek lisans programına kabul edildi. Burada Pavlov ve Watson’ın çalışmalarından etkilenip davranışçı bir yönelim kazandı. Doktora dercesini 1931 yılında alan Skinner uzun yıllar laboratuvar çalışmaları yürüttü, Minnesota ve İndiana Üniversiteleri’nde dersler verdi. Daha sonra Harvard Üniversitesi’ne döndü. 1953 yılında yazdığı “Bilim ve İnsan Davranışı” isimli kitabı Skinner’ın davranışçı psikoloji akımının temel ders kitabı haline geldi.
Skinner hayatı boyunca edebiyata olan ilgisini de kaybetmedi. 1945 yılında davranışçı psikoloji ilkeleri üzerine oluşturulmuş bir toplumu anlatan romanı “ Walden Two” yu yayınladı. 1964 yılında öğretim üyeliğinden emekli oldu ancak 10 yıl daha üniversitede kalıp çalışmalarını sürdürdü. Daha sonrasında da onursal profesör olarak çalışmalarına devam eden Skinner 18 Ağustos 1990 yılında lösemiden öldü.