Çalışmalar Koronavirüsün İnsanlarda Yıllardır Var Olduğunu Gösteriyor

Koronavirüs (COVID-19) dünyanın dört bir yanını gezip evde kapanmalara, zatürreye ve korkuya neden olduğundan bilim insanları SARS-COV-2 koronavirüsünün nerden geldiğini belirlemek için yarışıyorlar.

Her ne kadar tüm cevaplara sahip olmasak da, virüsün bir hayvan aracılığıyla gelip gelmediği dahil olmak üzere, yeni bir analiz virüsün laboratuvarda yapılan bir hastalık olduğunu iddia eden komploları tamamen bitirdi.

Çalışmalar yeni koronavirüsün kökenine ilişkin ilginç olasılıkları arttırmaktadır. Senaryolardan biri, virüsün dünyayı durduran bir salgın haline gelmeden önce insan popülasyonlarında bir süredir zararsız bir şekilde dolaştığını söylüyor.

Çalışmalar Koronavirüsün İnsanlarda Yıllardır Var Olduğunu Gösteriyor

ABD, İngiltere ve Avusturalya’dan gelen ekip çalışmada “SARS-COV-2’nin atası insanlara sıçradı. Ve tespit edilmemiş insandan insana bulaşma sırasında adaptasyon yoluyla yeni genomik özellikler elde etmiş olabilir.”  şeklinde yazdılar ve şöyle devam ettiler :

“ Bu adaptasyonlar edinildikten sonra pandeminin yeterince büyük bir vaka topluluğu çıkarmasına ve yayılmasına olanak sağlayabilecektir.“

Araştırmacılar SARS-COV-2 ve diğer benzer koronavirüslerin genomik verilerini analiz ettiler. SARS-COV-2’nin spike proteinlerinin reseptör bağlanma alanı (RBD) insan hücrelerine bağlanmada o kadar etkindi ki doğal seçilimle olmuş olmaları gerektiğini gördüler.

Scripps Research’ten immünolog Kristian Andersen; “ Bilinen koronavirüs suşları için mevcut genom dizisi verilerini karşılaştırarak SARS-COV-2’nin doğal süreçlerden kaynaklandığını kesin olarak belirleyebiliriz.”  dedi.

Yanlış giden laboratuvar deneyi

Çalışmalar Koronavirüsün İnsanlarda Yıllardır Var Olduğunu Gösteriyor

“Virüsün spike proteininin RBD kısmındaki mutasyonlar ve farklı omurgası olmak üzere bu iki özelliği SARS-COV-2’nin laboratuvar manipülasyonu ile oluştuğu olasılıklarını yok eder.”

‘Yanlış giden laboratuvar deneyi’ düşüncesini ele alarak ekip iki uygulanabilir hipotez ortaya attı. İlki, doğal seçilimin virüs insanlara aktarılmadan önce bir hayvan konağında gerçekleşmesiydi. Her ne kadar yarasa ve pangolinlerdeki koronavirüs örnekleri benzer genomlar gösterse de ekip, hiçbirinin tam olarak uymadığını açıklıyor.

Araştırmacılar “ Hiçbir hayvan koronavirüsü SARS-COV-2’nin atası olacak kadar benzerlik göstermese de, yarasa ve diğer türlerdeki koronavirüs çeşitliliği büyük ölçüde örneklenmemiştir.” diyorlar.

İkinci hipotez, virüsün bir hayvan konağından insana aktarıldıktan sonra doğal seçilimin insanlarda gerçekleşmesi.

“ İkinci senaryo yeni koronavirüsün insan hastalığı yapabilmesinden önce hayvanlardan insanlara geçmiş olması.” diyor Ulusal Sağlık Enstitüsü  müdürü Francis Collins NIH bloğunda. “Sonra da yıllarca belki de on yıllarca süren kademeli evrimsel değişikliklerin bir sonucu olarak virüs en sonunda insandan insana yayılan ve ciddi, çoğu zaman hayati tehdit içeren hastalığa neden olma yeteneği kazandı.

Her ne kadar hangi hipotezin doğru olduğunu bilmesek de, araştırmacılar araştırmanın bitmesini beklememiz gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca daha fazla kanıtın, ikisinden birinin daha ağır basmasını sağlayabileceğini düşünüyorlar. Bu zaman aralığında sizler ellerini yıkayın, evlerinizde kalın ve mümkünse dayanışmaya yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neandertal Nedir? Neandertal Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Tarihin Bu Güne Kadar Gördüğü En Kötü 20 Salgın