Çanakkale’ye Düşen Meteorda Yaşam İzleri Bulundu

Meteorlar her yıl dünyamızı ziyaret eden ancak atmosferi geçemeden buharlaşan ya da toz parçaları haline gelen uzay taşlarıdır. Eski çağlarda dinozorların bile neslinin yok olmasına sebep olduğu düşünülen meteorlar günümüzde o kadar etkili olmasa da nadiren atmosferden kurtularak yeryüzüne düşebilmektedir.

Ancak bir meteor var ki üzerinde yapılan incelemeler “Dünya dışından gelen başka canlılar da mı var?” sorusunu sormamıza neden oluyor. 1964 yılında Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine düşen bu meteoru ülkemizde İstanbul Üniversitesi’nin görevlendirdiği bir ekip incelemişti. Ekip, meteorun mineral yapısı hakkında çeşitli bulgulara ulaşmış ancak daha detaylı sonuçlar için meteor 2012 yılında Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA)’ya gönderilmişti. NASA’dan gelen detaylı araştırma sonuçları ise gerçekten şaşırtıcı ve ilginç.

Meteorlar her yıl dünyamızı ziyaret eden ancak atmosferi geçemeden buharlaşan ya da toz parçaları haline gelen uzay taşlarıdır.
Meteorlar her yıl dünyamızı ziyaret eden ancak atmosferi geçemeden buharlaşan ya da toz parçaları haline gelen uzay taşlarıdır.

4 yıl boyunca meteor üzerinde araştırmalar yapan NASA yetkilileri, meteor parçasında insan bünyesinde de bulunan glisin, valin, serin, aspartik asit, alanin, glutamik asit ve protein amino asitlerine rastladı.

Bu ufak bir bulgu olsa da insanlığı ilgilendiren ve üzerinde daha büyük araştırmalar yapılırsa belki de dünya da yalnız olmadığımızı gösteren bir işaret olacak. Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Yavuz Örnek “dünyada bugüne kadar 50 binden fazla meteor elde edildiğini söyledi. Doktor Yavuz Örnek, Bu meteorların uzayın keşfi konusunda bilinenleri arttırmak ve daha nitelikli araştırmalarda bulunabilmek için önemli birer yapı taşı olduğunu dile getirdi.

Kaynak: https://zete.com/1964te-canakkaleye-dusen-meteorit-yasam-izi-tasiyor-olabilir/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. çalıntı sorularla kimler amerika’ya doktoraya gönderiliyor, kimler istanbul üniversitesinde akademisyenlik yapıyor, verdiğimiz vergiler nerelere gidiyor, yavuz örnek faciasıyla, “KABAK GİBİ” ortaya çıktı. . . . Yetkililere duyurulur!!!!. Verdiğimiz vergilerde HARAM-ZIKKIM olsun… Allah belalarını versin, İslamı çürüten bu şarlatanların…

Kök Hücre ile Sınırsız Kan Elde Edebilmek Mümkün

Evrenin Bir Sonu Var Mı? Yoksa Evren Sonsuz Mu?