Cassini Satürn’e Düşmeden Önce Gizemli Bir Fotoğraf Çekti

NASA’nın Cassini misyonu sona erdi. Bunun sebebi ise Cassini’nin yakıtının tükenmeye başlaması ve NASA’nın uydunun uzayda süzülerek zarar vermesini engellemek istemesi. Cassini Satürn atmosferine dalarak kendini imha etti. Bu imha sırasında uydu son görüntülerini de NASA’ya gönderdi. Son görüntülerde Cassini Satürn’ün halkaları arasında açıklanamayan bir aksaklığın fotoğrafını çekmeyi başardı.

cassini-saturne-dusmeden-once-gizemli-bir-fotograf-cekti
Gök bilimciler çekilen bu fotoğrafla ilgili olarak nesnenin nereden geldiğinin, nereye gittiğinin ya da bu aksaklığa neyin sebep olduğunun anlaşılamadığını kaydetti. Tak yapabildiklerinin bu aksaklığı izlemek olduğunu beyan ettiler.

Cassini misyonu sadece Satürn ve uydularıyla ilgili değil, genel olarak güneş sistemi hakkında da birçok ilginç keşfin yapılmasına yardımcı oldu. Elbette gökbilimcilerin kafasında yeni soruların oluşmasına da sebep oldu. Bilim insanlarının çözmesi gereken gizemlerden birisi de Peggy ismi verilen açıklanamayan nesne. Bazı bilim insanları bunun Satürn’ün halkaları içerisinde kalmış olan bir ay olabileceğini düşünüyor.

Queen Mary Üniversitesi’nden bir gökbilimci olan Carl Murray, Satürn’ün halkaları içerisindeki bozuklukları ilk fark eden bilim insanıydı. Murry tarafından 2013 yılında Satürn halkalarında garip yeni titremeler fark edildi. Ancak Murry tarafından iddia edilen sözde ay bulunamadı. Çoban ayı olarak isimlendirilen bu aylar, gezegeni dengeli tutmaya yardımcı olan son derece küçük uydular.

cassini-saturne-dusmeden-once-gizemli-bir-fotograf-cekti1
O günden beri gökbilimciler, anormal uydular hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için Cassini tarafından gönderilen görüntüleri inceliyor. Uzmanlar bu süreç zarfında çoban aylarına dair herhangi bir veri elde edemedi. Bununla beraber, bilim insanları çoban aylarının halkalarda daha büyük aksaklığa sebep olabileceğini düşünüyor.

Murray, BBC’ye verdiği röportajda bu senenin başından beri zaten Peggy’i izlediklerini kaydetti. “Cassini’nin 2016 senesinin başında halka yörüngesinden çıkmasıyla Peggy’nin nerede olması gerektiğine tekrar bakmaya başlayan ekip, Peggy’i bulduğunu ve o tarihten beri izlediklerini belirtti.
Ancak Cassini’nin Satürn’e düşüşü sırasında ekip görüntüler içerisinde Peggy’i bulamadı. Sadece Cassini tarafından çekilmiş olan bir aksaklığın fotoğrafı görülüyor. Bu aksaklığın ne olduğuna dair bilim insanlarının hiçbir fikri yok.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim İnsanları Tarafından BigBang’in Başlangıç Olmadığının 40 Yıldır Bilindiği İddia Edildi

    Anunnakiler, Görmezden Gelinen Tarih