Çekebildiğiniz şınav sayısı kalp krizi riskinizi tahmin ettirebilir mi?

Bilim adamları kalp sağlığını pratik bir biçimde test etmek için basit olabileceğini düşündükleri bir yöntem tespit ettiler. Bu yöntem ‘’ yat ve bana 40 ver ‘’ demek kadar kolay. Harvard Üniversitesi tarafında yürütülen çalışmada araştırmacılar erkeklerin 40’tan fazla şınav çekebiliyor olmasının gelecek 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riskindeki azalmayla bağlantılı olduğunu ve hatta bazı vakalarda risk azalmasının yüzde 96’ya kadar vardığını tespit etti.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi halk sağlığı bölümünden JustinYang ‘’Bulgularımız şınav kapasitesinin kardiyovasküler hastalık riskini değerlendirmek için hemen her zaman kolay ve masrafsız bir test olduğunu ortaya koydu’’ diyor. İlginç bir biçimde şınav kapasitesi kardiyovasküler hastalık riski ile holter testinden çok daha güçlü bir ilişkisi var.

Elbette ilk seferde 40 şınav çekebilmek fiziksel sağlığınızın yüksek seviyede olduğunun bir göstergesidir.

Özellikle araştırmacıların üzerinde çalıştığı orta yaşlı erkeklerde. Yani bu tamda fiziksel olarak fit olmanın kalp krizi ve koroner arter hastalığı gelişme riskini azalttığı ile ilgili yeni bir haber değil; bu gibi hastalıkların riskini koşu bandı gibi testlerden daha ucuz ve daha yüksek doğrulukta aynı zamanda basit ve evrensel bir biçimde tespit edebilmekle ilgili.

Fakat sahip olduğumuz bu sonuçları şuan herkese uygulamamız şart değil. Çalışmada Yang ve takımı 1.104 aktif erkek itfayeci üzerinde üzerinde çalıştı. Çalışmanın başında katılımcıların yaş aralığı 39.6 idi.katılımcılar on yılın üzerinde gözlendi.

Çalışamda 10 yıl içerisinde katılımcıların 37 tanesi kardiyovasküler rahatsızlıklarla ilgili örneğin; kalp yetmezliği, ani kardiyak ölüm ve koroner arter hastalığı teşhisi almak gibi birtakım durumlar yaşadılar. İlginç olan şey bu 37 katılımcı erkekten biri hariç hiçbiri çalışmanın başındaki fizik muayenede 40 şınav sayısının üzerine çıkamamıştı.

Genel olarak daha yükek şınav kapasitesine sahip gruplarda daha düşük kardiyovasküler risk saptandı.

Ama eğer 40 dan fazla şınav çektiyseniz sonuçlar sizi daha düşük kapasitede olanlara kıyasla daha sağlıklı bir yere koyuyor. ‘40 tan fazla şınav çekebilen katılımcılılarda kardiyovasküler hastalık görülme miktarı 10 dan az şınav çekenlere kıyasla yüzde 96 daha azdı’. Diyor yazar makalede.

Bu yüzden burada görülen sonuçların araştırmacıların onayladığını insanların dışında uygulanması zorunlu olamaz. Fakat takip eden çalışmalarda daha fazla önem taşıması gereken bir bulgu, özellikle şınav kapasitesinin fiziksel olarak yapabilecek olan hastaların sağlık profesyonellerince yönetimi açısından nispeten daha kolay uygulanabilen bir test olmasıdır.

Şınav değerlendirmesi herhangi özel ekipma gerektirmeden hemen herkese 2 dakika içinde maliyetsiz veya düşük maliyetle kolaylıkla uygulanabilir ve sizefonksiyonel durumunuz hakında objektif bir tahmin sağlar. Hem hastalar hemde klinisyenler tarafından anlaşılabilecek kantitatif bir ölçümdür.

Eğer bu bulgular klinisyenler tarafında kabul görürse sağlık durumları değerlendirilen hastaların fizik muayenesinde basit bir ayarlama olabilir. Ayarlama basit olabilir ancak bu potansiyel olarak hayat kurtarıcı olmayacağı anlamına gelmez.

Çalışmanın kıdemli yazarı ve kardiyoloji uzmanı StephanosKales diyor ki”şınav kapasitesi, aerobik kapasite ve fiziki uygunlukla pozitif korelasyon gösteriyor.” Bu tür objektif ve işlevsel belirteçler genellikle ölüm oranlarının iyi bir göstergesidir. ”

Bulgular JAMA Network Open ‘da yayınlandı.

Editör / Yazar: Ömer Gök

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göbek Deliğinizi Neden Düzenli Olarak Temizlemelisiniz?

İşte Bilime Göre, Kilo Vermenin Ve Geri Almamanın Basit Yolu