Çernobil’deki Radyasyon Miktarı 16 Kat Arttı

Çernobil Dışlama Bölgesi’nin 1986’da enerji santralinin patlamış olduğu bölgesi yanıyor, bölgede radyasyon seviyeleri yükseldi. Yangın, Ukrayna’nın çernobil Dışlama Bölgesindeki terk edilmiş Vladimirovka köyünde 4 Nisan’da başladı. Uzmanlar bu bölgede bir ormanda çıkabilecek yangından dolayı birkaç yıldır uyarıyordu.

CNN’in verdiği bilgiye göre yangın, 20 hektarlık alanda etkisini gösteriyor. Çernobil şehrinin merkezinde ve 62 mil uzağındaki Kiev’de ise radyasyon seviyesi normal, vatandaşlar açısından bir tehlike görülmüyor.

4 Nisan 2020’de Çernobil’in dışlama Bölgesi’nde orman yangını vardı. Ukraynalı yetkililer yangından dolayı radyasyon seviyelerinde bir artış olduğunu bildirdi. (Resim: © YAROSLAV EMELIANENKO / AFP, Getty Images üzerinden)

Ancak Ukrayna’nın ekolojik araştırma servisinde yöneticilik yapan Yegor Firsov, Facebook gönderisinde yangına yakın bir yerde çekmiş olduğu Geiger sayacının bir videosunu yayınladı. Sayaç ortamın radyasyon miktarını yangın bölgesinin dışındaki radyasyon miktarından16 kat fazla gösteriyordu.

Radyasyonun Artış Nedeni

Çernobilin ’in çevresel koşulları tam olarak anlaşılmış değil. Ancak 1996’da Science of the Total Environment dergisi sezyum, iyot ve klor gibi radyasyon taşıyan kilit elementlerin bitki ve hayvanlar tarafından alınabildiğini kanıtladı. Bu da bir yangın olduğunda kül halinde bu elementlerin tekrar çevreye yayılacağını gösteriyor.

Çernobil Enerji Santralinin etrafındaki 2,500 kilometre karelik alan 1986 yılında nükleer çekirdekteki erimeden dolayı gerçekleşen faciadan bu yana terkedilmiş vaziyette. Ve o zamanda ağaç ve diğer bitkiler bölgede yayılım gösterdi. Radyasyon artışının nedeni bu artış olabilir.

Çernobil’deki Radyasyon Miktarı 16 Kat Arttı

Polis, yangının sorumlusu olduğunu itiraf eden 27 yaşındaki zanlıyı tutukladı. Zanlı yaptığı açıklamada çimleri “eğlencesine” yaktığını ve böyle bir felakete yol açacağını öngöremediğini söyledi.

Firsov bu konuyla ilgili insanların sorumsuzluklarını ve dikkatsizliklerini hedef alan bir açıklamada bulundu. “Her yıl aynı tabloyla karşılaşıyoruz. Dünyanın her yerinde ormanlarımız, verimli arazilerimiz yok oluyor.”

Çeviri: FEYZA DELİBALTA / Kaynak: Live Science

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kuzey Kutbu Üzerinde Ozon Tabakasında Olağandışı Büyük Bir Delik Açıldı

Mauro Ferrari

Avrupa Araştırma Bilim Konseyi Başkanı İstifa Etti!