in ,

Cerrahlar Beyninden Tümörü Alırken Keman Çalan Kadını İzleyin!

Cerrahlar Beyninden Tümörü Alırken Keman Çalan Kadını İzleyin!

Cerrahlar Beyninden Tümörü Alırken Keman Çalan Kadını İzleyin!

Bir keman sanatçısı, beynindeki tümör alınırken keman çalarak cerrahların ameliyat sırasında beyine zarar vermekten kaçınmalarına yardımcı oldu.

Cerrahlar Dagmar Turner’ın karmaşık el hareketlerinden sorumlu beyninin hassas alanlarının uygulama sırasında etkilenmemesini sağlamak için yeni bir yaklaşım geliştirdiler.

Güney İngiltere’deki Wight Adası Senfoni Orkestrası ile 53 yaşında bir müzisyen olan Turner’in, 2013’te bir konser sırasında nöbet geçirdikten sonra yavaş büyüyen bir tümörü olduğu tespit edildi.

Cerrahlar Beyninden Tümörü Alırken Keman Çalan Kadını İzleyin!

Sonunda ameliyata karar verdi. Güney Londra’daki King’s College Hastanesi’nde beyin cerrahı Profesör Keyoumars Ashkan, beyninin sağ ön lobunda bulunan hayati hücreleri koruma planını uygulamaya koyuldu.

Bu alan, beynin sol elin bir kemanın eğimini ve tınısını düzenlemek için gerekli olan mikro hareketlerini kontrol eden kısmına oldukça yakın.

Tıbbi ekip, Turner’ın uygulamanın ortasında uyandırılmasını önerdi, böylece Turner kemanını çalabilir ve koordinasyonunun etkilenmediğinden emin olmak için de izlenebilirdi.

Operasyonun video görüntülerinde, doktorların hareketlerini ekranlarda izlerken Turner’ın keman çaldığını gösterildi.

Ashkan, Salı günkü bir hastanede yaptığı açıklamada, “Her yıl çoğu zaman hastaları dil testleri yapmaya yönlendiren yaklaşık 400 rezeksiyon (tümör çıkarma) yapıyoruz, ancak ilk kez enstrüman çalan bir hastam oldu’’ dedi

“Sol elinde tam işlevini korurken, agresif aktiviteden şüphelenilen tüm alanlar da dahil olmak üzere tümörün yüzde 90’ından fazlasını almayı başardık.”

‘’ Çalma yeteneğimi kaybetme düşüncesi benim için çok kalp kırıcıydı.’’ Turner

‘’Ashkan ve King’s ekibi beynimi bir haritalandırmaktan tutun çalabilmem için en iyi pozisyona kadar her şeyi planladı.’’

13 yaşında bir oğlu olan ve 10 yaşından beri keman çalan Turner bir tür prosedürden geçti ve ameliyattan 3 gün sonra hastaneden ayrıldı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Türk bilim insanlarının yeni ameliyat yöntemi dünya tıp literatürüne geçti

Ameliyat Hakkında Büyüleyici 10 Gerçek

Katarakt Ameliyatı Olmanın Önemli Bir Getirisi: Yüzde 48 Daha Fazla Yol Güvenliği

Editör / Yazar: Hacer Sezgin

Kaynak: https://www.sciencealert.com/surgeons-asked-a-patient-to-play-violin-while-they-cut-cancer-from-her-brain

Hacer SEZGİN

Yazar Hacer SEZGİN

Ben Hacer Sezgin. İngilizce öğretmenliği öğrencisiyim. En büyük ilgi alanım dil öğrenimi ve çeviri. Bunlara ek olarak psikoloji ve nörolojiye ilgi duyuyorum.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Kariyerinizi Yükseltmek Warren Buffett’ın Tavsiyesini Deneyin!

uzayda yerçekimi

Uzayda Yerçekimi Var Mı?