Çığır Açan Spinosaurus Keşfi – Bilinen İlk Yüzen Dinozor

Bilinen İlk Yüzen Dinozor Spinosaurus : En büyük ve en esrarengiz dinozor türlerinden birine ait bulunan tek bir kuyruk, bu soyu tükenmiş yaratıklar hakkında uzun süredir devam eden bir gizemi çözmüş görünüyor: “yüzüp yüzemeyecekleri.”

Theropod Spinosaurus aegyptiacus’a ait dev bir fosilleşmiş kuyruğun keşfi, milyonlarca yıl önce nehirlerde yüzmek ve avlanmak için kuyruk hareketleri kullanarak bu dev yırtıcıların su hayvanları olduğunu gösteriyor. Detroit Mercy Üniversitesi’nden paleontolog Nizar İbrahim, “Bu keşif gözlerimizi dinozorların yeni dünyasına açıyor.” dedi.

Sadece mevcut bir hikâyeye katkıda bulunmaz, tamamen yeni bir hikâye başlatır ve dinozorların gerçekten neler yapabileceğini bildiğimiz şeyleri önemli ölçüde değiştirir.

ilginizi çekebilir: Dinozorlar Hakkında Detaylı Bilgiler. Dinozorların Kısa Tarihi

Bilinen İlk Yüzen Dinozor Spinosaurus

Kuyruk ve iskeletin rekonstrüksiyonu, ayrıca kuyruk parçalarının kesitleri. (Marco Auditore / Gabriele Bindellini)

Yüzyıllar önce, bilim insanları karasal dinozorların su ortamlarında yaşamış olabileceğini düşünüyorlardı. Ancak son on yılda bu fikir pek de gündeme gelmiyordu. Çoğu araştırmacı kuş olmayan dinozorların karada dolaşmakla sınırlı olduğunu ileri sürmüştü.

Bununla birlikte spinosaurs, konuyu biraz karmaşıklaştırmıştır. Bazı antik kemikler yarı su adaptasyonlarının olası kanıtlarını göstermektedir. Daha önceki araştırmalarda İbrahim ve ekibi böyle bir kanı ileri sürmüştü, ancak diğer araştırmacılar o kadar emin değildi.

Şimdilerde ise ekibinin iddia ettiği şey, “bir dinozorda suda hareketi sağlayan bir yapı buna kesin kanıt” tır.

Bu kanıt, Doğu Fas’taki Sahra Çölü’nün Kretase kaya yataklarında bulunan devasa bir yüzgeç benzeri kuyruktan oluşur.

90 ila 100 milyon yıl arasında olduğu tahmin edilen kuyruk keşfi, Spinosaurus‘un nasıl göründüğüne dair resimdeki boşlukları dolduruyor. Ayrıca dünyanın tek mevcut türlerinin iskeleti (diğeri II.Dünya Savaşı’nda yok edildi) konusundaki bakış açımızı genişletiyor.

Araştırmacılar, “Bu dinozor, son derece uzun sinir dikenleri ve uzun yanaklardan oluşan geniş yanal gezilere sahip büyük, esnek bir yüzgeç benzeri organ oluşturan, beklenmedik ve benzersiz bir kuyruğa sahiptir.”

Çalışma ekibi, bu yapının suda yüzerken üretebileceği itme gücünü inceledi. Ve performansın benzer uzantılara sahip suda yaşayan omurgalılarla karşılaştırılabilir olduğu sonucuna vardı.

Başka bir deyişle Spinosaurus, dinozorların -veya en azından bu belirli türlerin- yüzebileceğine dair en iyi kanıtı sunar.

İbrahim, “Bu keşif, kuş olmayan dinozorların su dünyasını asla işgal etmediği fikrinin tabuttaki çivisidir.” der.

Bu dinozor aktif olarak suda av peşindeydi, sadece balıkların yüzmesini bekleyen sığ sularda durmakla kalmadı. Muhtemelen hayatının çoğunu suda geçirdi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yeniden başlatılabilir ilk roket yakıtı, uzay kirliliğini azaltmaya yardımcı olabilir

    Beyin mi Kaslar mı? Önce Hangisini Kaybederiz?