Çin Dünyanın İlk Foton Kuantum Bilgisayarını Üretti

Çin’de yeni bir keşif gerçekleştirilerek dünyanın ilk foton kuantum bilgisayarı üretildi. Foton kuantum bilgisayar tarafından septilyon bilgi saniyeler içerisinde hesaplanabiliyor. Bilgisayar, tıp, hava tahmini ve ticaret gibi alanlarda kullanılacak.

Çinli bilim insanları tarafından üretilen foton kuantum bilgisayarı septilyon bilgiyi hesaplıyor. China Daily’de çıkan haberlere göre Çin Bilim Akademisi foton kuantum bilgisayar geliştirdi. Geliştirilen bilgisayar ticari, tıbbi ve hava tahmini alanlarında verileri yoğun bir şekilde işleyebilme yeteneğine sahip.

cin-dunyanin-ilk-foton-kuantum-bilgisayarini-uretti (3)

Klasik bilgisayarlarda veriler 1 ya da 0 değerindeki bitlerden bir tanesinin kullanılması ve diğerine geçilmesi biçiminde işlenebiliyorken, foton kuantum bilgisayar her iki değeri aynı anda kullanabilme özelliği taşıyor.

Çin Bilim Akademisi uzmanı olan PanCienvey, septilyon veriyi saniyeler içerisinde işleme özelliğine sahip olan söz konusu foton kuantum bilgisayarın halihazırda kullanılan süper bilgisayarlardan çok daha hızlı bir şekilde çalıştığını ve 2020 senesine kadar bu unvanını koruyacağını söyledi.

cin-dunyanin-ilk-foton-kuantum-bilgisayarini-uretti (2)

Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda kuantum bilgisayarların süper bilgisayarların bazı yönlerden gölgede bıraktığını söylüyor. Süper bilgisayarlar ile kütüphane dolusu kitap tek tek okunabilirken foton kuantum bilgisayar tüm kitapları aynı anda okuyabilme özelliğine sahip.

Foton kuantum bilgisayarların ne zaman piyasaya sürüleceği ve son kullanıcıya satılıp satılmayacağı merakla beklenirken, bu yeni buluş teknoloji dünyasında heyecan yarattı. Foton kuantum bilgisayarlar uzun bir süre boyunca en hızlı bilgisayar olma özelliğini koruyacaklar.

Kaynak: http://www.thedailystar.net/bytes/tech-happening/china-scientists-create-first-photon-quantum-fastest-computer-1400458

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    DNA ile Üretilen Cep Telefonları Geliyor

    Pirinç Patlağı Dörtte Üç Oranında Arsenik İçeriyor